Kuşlar Neden Halsiz olur? | Bağlıca Kuş Veteriner Kliniği


KUŞLARDA HALSİZLİK

 

Etimesgut Bağlıca Veteriner Kliniklerine muayene için başvuran kuş sahipleri arasında birçok halsizlik şikâyetini, kuşum halsiz, kuşum uçamıyor, kuşum keyifsiz şeklindeki söylemlerle bizlerde Pethekim Veteriner Kliniği olarak gözlemliyoruz.

KUŞLAR NEDEN HALSİZLEŞİR?

 

Bağlıca Kuş veteriner

Kuşlarda halsizlik, durgunlaşma, az uçma, gibi şikâyetleri incelediğimizde enfeksiyonlar, stres faktörleri, zehirlenmeler, alerjik hastalıklar gibi bir çok sebepten dolayı oluşabilmektedir.

KUŞLARDA YEM HALSİZLİK YAPARMI?

Kuşların beslenme şekilleri ve yem nitelikleri çok önemli bir etkendir. Kuşlardaki beslenmelerde, kuşa sunulan yemlerin kuş türüne göre uygun yemler seçilmelidir. Seçilen uygun yemin karışık yem maddeleri ve diğer minerallerden oluştuğuna dikkat edilmelidir. Spesifik olarak kuşunuza uygun olmayan karma bir yem uygun olmayacaktır. Sunulan yemlerin toksin, afla toksin, alerjen, bakteri, mantar, küf vb. olumsuz faktörler bakımından güvenli bir yem olması gerekir. Aksi halde bu tür maddeler kuşlarda birçok olumsuzluğu meydana getirerek halsizlik oluşturabilir. Tüm canlılarda olduğu gibi beslenme kaynakları kuşlar için çok önemlidir.

KUŞLARDA VİTAMİN EKSİKLİĞİ HALSİZLİK YAPAR MI?

 

Bağlıca Pethekim Kuş Veteriner Kliniği olarak kuşlarda vitamin eksikliği değerlendirmesinin mutlak surette muayene ve tetkikler sonucunda tespit ederek eksiklik yada fazlalık durumuna göre Veteriner Hekim kontrolünde tedavi uygulamaktayız. Elbette vitamin dengesizlikleri halsizlik sebebi olabilir. Ancak kontrolsüz bir vitamin kullanımı doğru değildir.

KUŞLARDA VİTAMİN EKSİKLİKLERİ TÜY DÖKÜLMESİ YAPAR MI?

 

Kuşların vitamin eksiklikleri birçok hastalık sebebi olabildiği gibi tüy dökülmesi ve dermatolojik hastalıkların oluşmasına da zemin hazırlar

KUŞLARDA HANGİ HASTALIKLAR HALSİZLİK YAPAR?

 

Kuşların stres kaynakları dahil viral, bakteriyal, fungal vb. tüm hastalıkları halsizlik yapabilmektedir. Kuşlarda kusma ve ishal vakaları hızlı bir şekilde halsizliklere yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın