Etimesgut 7/24 Açık Veteriner

Bağlıca Veteriner 

Kediler yüksekten düşünce ne olur? Ne yapmak gerekir?

Bağlıca Veterineri Hizmet bölgemizde yüksek katlı binaların çokluğu kedilerin yüksekten düşme sorunlarını sık sık gündeme getirmiş oluyor. Bu sebeple yüksekten düşen kediler hayati tehlike yaşayabilme riskeri  ciddiyetle acil ilgilenilmesi gereken semptomları taşırlar.

Kediler Yüksekten Neden Düşer.?

Bağlıca Veterineri Hizmet Bölgemizde Pethekim Veteriner Kliniği olarak, 01.01.2022 tarihi itibariyle “Kedine Sahip Çık, Kedini Yüksekten Düşürme, Ölüme Atlamasına Müsaade Etme” görselleri ile farkındalık oluşturmaya çalışarak Hayvan Sağlığına katkı sunmaya çalıştık.

Kedilerin Yüksekten düşmesinin bir çok sebebi var.

Kedilerin Yüksekten Düşmeleri;

  • Dikkatlerini çeken bir kuş ya da böceğin peşi sıra avlanma içgüdüsü ile yüksekten atlamaları,
  • Kızgınlık dönemlerinde çiftleşme istekleriyle evden kaçma planları sonucunda,
  • Dış ortamda bulunan cezbedici gıdalara ulaşmak için,
  • Tutunma zorlu yaşayıp istem dışı ddüşme şeklinde
  • Evde kedileri rahatsız eden bir faktörün olması v.b durumlarda kediler balkon, pencere ya da açık kısımlardan atlar ya da düşe bilirler.

 

Kediler Dört Ayak Üstüne mi Düşerler?

Kedilerin düşerken doğal bir korunma mekanizmaları elbertte vardır. Genellikle dört ayak üzerine düşerler ancak bu onların yüksekten düşmelerde herhangi bir zarar görmeyeceği anlamına gelmez.

Yüksekten düşen kediler, hızlı yere çarptıklarından birçok zarar görebiliyorlar. Oluşabilecek en önemli sorunların başında iç kanama ve kırıklar gelir. Bunun yanı sıra damak yarılmaları, diyafram yırtılmaları, iç organ yaralanmaları ve yumuşak doku,  yaralanmaları sayılabilir.

 

Bağlıca Veterineri,  Pethekim Veteriner Kliniğimize gelen Yüksekten düşen kedilerde gözlemlediğimiz bulgularda iç kanama ve kırkların daha çok olduğudur. Bu durum düşme yüksekliği, çarpma zemini ve çarpma pozisyonuna bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Yüksekten Düşen Kedi İçin Ne Yapılmalı?

Kedi Sahibinin yada duyarlı bir hayvan severin yardımı ile mutlaka vakit kaybetmeden Veteriner Hekime götürülmelidir.

Veteriner Hekime Götürme esnasında kucakta, yada bir havluya sarma şeklini kullanmadan kutu ya da taşıma kafesiyle götürülmeli veya düz bir zemine yatırılarak taşıyın.

Kırık ve ağrıları sebebiyle tırmalama ve ısırma eğilimlerine karşı önlem alınmalıdır.

Son derece ciddi hatta ölümcül bir sorun olan damak yarığı kedilerin yeme-içme gibi hayati fonksiyonları engeller. Yiyecek ve içeceklerin akciğere kaçmasına neden olarak hayvanın hayatını kaybetmesine de neden olabilir.

Bu yüzden kedilerin yüksekten düşme vakalarında 7/24 Veteriner Hizmeti veren Veteriner Kliniğine acil ulaştırılması önem arz eder.

Bağlıca Veterineri

Bizi Arayın