Veteriner Diyet Mama

Veteriner diyet mamalar evcil hayvanlar için özel olarak rasyon haline getirilmiş özel bir amaca yönelik tedaviye yardımcı ya da metabolizmaları destekleyici nitelikteki mamalardır. Veteriner Hekimlerin kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanılabilen diyet mamalar AB uyum süreciyle birlikte Tarım ve Orman Bakanlığının uyumlu mevzuatları ve yem maddeleri listelerine, özel amaç listelerine göre uzman bir ekip tarafından kontrol edilerek onaylanan mamalardır. Özel diyet mamaların Veteriner Hekim tavsiyesi olmadan kullanımı doğru değildir.

Veteriner Diyet Mamaların Kullanım Amacı Nedir?

Veteriner Diyet Mamalar metabolik hastalıklarda metabolik eksikliklerin giderilmesinde vücuttaki medikal değerliliklerin oranlarının düzenlenmesinde, düzensiz ve bilimsel yeterliliği olmayan beslenme şekillerinin önlenmesinde kullanılan önemli bir mamadır. Bu mamaların içeriğindeki her bir yem maddesinin onaylı ve limitli oranları vardır. Örneğin idrar taşları bulunan bir kedinin taşlarının eritilmesini desteklemek amacıyla kullanılan diyet mamalar idrarın PH değerini uygun şekle getirir.

Veteriner Diyet Mamalar Pahalı mı?

Veteriner diyet mama, kullanılan yem maddeleri ve içerikleri bakımından nitelikli ve özel maddeleri içermesinden dolayı diğer serbest üretim mamalara göre daha pahalı olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki doğru ve nitelikli bir yem maddesi karışımının bir bedeli vardır. Veteriner diyet mamalara verilen paranın doğru bir teşhis ile zayi olmadığı bilinir.

Veteriner Diyet Mamalar Sürekli mi Kullanılır?

Veteriner diyet serisi mamalar hekimin koyduğu teşhis ve önerisi ile başlanarak yine Veteriner Hekimin kontrolü ve önerisiyle kullanım sonlandırılabilir. Sürekli kullanımı mutlak olan mamaların yine hekim kontrolünde takibi şarttır. Metabolik hastalıkları olan evcil hayvanların düzenli beslenme kontrolleri iki aylık periyotlar halinde yapılması hem hayvan sağlığı hem de mama kullanımındaki düzen bakımından önem arz eder.

Veteriner Diyet Mama
Bizi Arayın