Kedilerde Göz Enfeksiyonu Ι Açık Veteriner


Kedilerde Göz Enfeksiyonları

Kedilerin göz hastalıklarından bahsetmeden önce gözün yapısını tanımak gerekir. Göz kapakları 3 adettir. Alt göz kapağı, üst göz kapağı ve ince zar görünümünde üçüncü göz kapağı vardır. Gözün kısımlarının her bir kısmı ayrı görevleri icra eder.

Yavru kedilerin gözleri doğuma kısa bir süre kalana kadar kapalıdır. Gözlerin korunması için göz etrafına yerleşmiş gözyaşı bezinden salgılanan sıvı ile sürekli nemli tutulması sağlanır. Göz yaşı akıntısının olması bir sorunu ifade eder. Gözlerin sürekli iltihaplı olması göz yüzeyine zarar verir ve körlüğe sebep olabilecek enfeksiyonlar oluşabilir. Tedavi için internetten kedi göz hastalıkları, kedi göz hekimliği, acil veteriner hekimlik, nöbetçi veteriner ve 7/24 veteriner olarak arama yaptırarak Pethekim Veteriner Kliniğine ulaşabilirsiniz.

Birçok sebeple olguya dönüşen göz enfeksiyonları  travma, allerji, viral enfeksiyonlar vb. enfeksiyonlar sonrası oluşabilmektedir. Göz kononktivası arasındaki enfeksiyonlar göz küresini etkileyerek kayıplarının en fazla görülen sebebidir. Göz enfeksiyonları Acil Veteriner hizmeti gerektiren Uzman Veteriner Hekimlik ve Göz Uzmanı Veteriner Hekimliği gerektiren önemli bir organ hastalığıdır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Göz enfeksiyonu şüpheli kedilerin sağlığı için en yakın, göz konusunda tecrübeli veteriner hekimle  kediyi buluşturmak gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın