Evdeki Evcil Dostlarımızı Zehirleyebilecek Maddeler

1-) Kullandığımız Beşeri İlaçlar

Asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler kedi ve köpeklere ölümcül düzeyde hasar bırakır. Bu ilaçların cezbedici hale getirilmiş olması dostlarımız için yoğun bir ilgi oluşturur. Sizin gözleminiz dışında alınan tek bir ilaç bile akut böbrek yetmezliğinden ölüme neden olabilir. Evlerimizde ki bütün ilaçları onlardan uzak tutmamız gerekir.

2-) Çamaşırlarımız için kullandığımız deterjanlar

Çamaşır suları, yumuşatıcılar; Bu solüsyonlar banyomuza sık giren evcillerimiz için yalayıp yutmaktan tutun, içine düşmeye kadar kesin temasını engellememiz gerekenlerdir. Gastrointestinal sistem, ağızdan başlayarak yangılı doku tahribatı , sindirimi ile zehirlenme belirtileri hızla başlar. Deri ile temasta bile tüyleri traş ettiğimizde deride yoğun yanık tablosu ile karşılaştığımız olmuştur.

3-) Piller

Evlerin sinsi tehlikeleridir. Dikkatinizi çekmek isteyen oyuncu köpeğiniz tv kumandasını ağzına aldığında ısırmasıyla pilin içinden diline sızan toksik sıvı ölümcül tehdittir. Pil bulunan tüm oyuncak ve cihazlardan uzak tutunuz. Aman dikkat!

4-) Şekersiz sakızlar, nefes açıcı şekerler

İnsan gıdalarında bulunan Xylitol denilen madde sizin için değil ancak köpeğiniz için ölümcül olabilir. İnsanlarda normal olarak işlenen, köpek fizyolojisinde hızla emilen Xylitol insulin değerini hızlıca değiştirerek tedavi edilmez ise ölümcüldür. Xylitol şeker, vitamin, dondurma gibi gıda ürünleri dışında diş macunu, ağız gargarası gibi bakım ürünlerinde de bulunur, örneğin diş macunu olası tehlikedir.

5-) Üzüm, kuru üzüm, Zambak

Evcil hayvanlarımıza üzüm kesinlikle verilmemelidir. Hızla kan şekerini yükselterek ölümcül etki gösterir. Zambak ise kedi olan evlerde bulunmaması yetiştirilmemesi gereken bitkidir. Kedilerde hızla böbrek yetmezliğine neden olur. Kedim çok halsiz? Köpeğim kusuyor? Yoksa zehirlendi mi? Zehirlenme belirtileri zehir olacak maddenin türüne, ne kadar maruz kalındığına göre vakadan vakaya değişiklikler gösterir. Kimi zehir hemen etkirken kimi zehir vücutta ölümcül doza ulaştığında etkisini gösterir.

Yaygın Zehirlenme Belirtileri

•Kusma

•İshal

• Titreme

• Halsizlik

• Aşırı tükürük salgısı

• Anormal davranış

• Aşırı susama

• Aşırı idrar yapma

• Depresyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın