Kedilerde Enfeksiyoz Peritonitis (FIP)

FIP kedilerde corona virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Kedinin bu hastalığının teşhisi immun sisteminin güçlü olup olmadığına göre göstereceği bulgularla anlaşılır. FIP genellikle 6 ay ile 5 yaş arasındaki kedilerde görülmektedir.
Yavruların hastalığı annelerinden alabilme ihtimalleri de vardır. FIP iki formda görülür. Efüzif form; peritonitis yada ploritis le karakterizedir. Non efüzif form yada kuru form ise lenf nodülleri, böbrekler, gözler ve merkezi sinir sistemi organlarındaki lezyonlar ile karakterizedir. Bunun haricinde kuru FIP’li kedilerde aralıklı ateş ve iştahsızlık haftalarca devam eden bulgulardır.
Diğer klinik buluğların veteriner hekimlerce klinik ve labaratuvar muayenesi sonucunda teşhis konulan tanısı zor bir hastalıktır. Kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, retinal hemorajiler görülebilen bazı klinik bulgulardandır. Labaratuvar bulguları teşhisi kolaylaştıran yöntemlerdir. Doğru bir teşhisle uygun tedavi yöntemi kullanılarak veteriner hekimlerin kontrolünde tedavi ve koruma süreci başlatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın