Kedilerde Kusma Ι Acil Veteriner -0555 888 10 43-

Pethekim | Kedilerde kusma

 

Kedilerde aralıklı olarak kusması normal Midir?

 

Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Kendilerini yalayarak temizledikleri için fazlaca tüy yutarlar. Tüyler midede birikir ve bu birikme daha da artarsa kediler tüy yumağını kusmak isterler. Her zaman kusamadıkları ya da midedeki tüm tüylerin tamamını kusamadıkları için tüyler bağırsağa geçerler. Bağırsakta biriken tüyler ise bağırsak tıkanmalarına yol açabilirler. Bu aşamada kedinin dışkılamadığı ve durgunluğu fark edilip müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Kediler için bir hayati öneme sahip patolojik bir durumdur. Patolojik durumlarda nöbetçi veteriner kliniği, 7/24 acil veteriner olarak bizi arayabilirsiniz.

 

Kedilerde yutulan tüylerin fizyolojisi

 

Kediler kendilerini yalayarak temizler ve belirli miktarda tüy yutarlar. Yuttukları tüyleri kusmaya çalışırlar. Bir kısmını kusar ama kalan kısmını kusabilmek için dışarıdan takviye alır. Kedi otu yiyerek kusar. Belirli yaştan sonra yavaşlayan sindirim sistemi ve kusma refleksine kedi otuda yetersiz kalır. Bu aşamada tüyleri mide ve bağırsakta çözen malt kullanamayan sokak kedileri tıkanıklar yüzünden ölür. Bir tüyün ölümü nasıl tetiklediğinden bahsedelim. Tüyler bağırsaktaki geçişi yavaşlatır yada durdurur Belirli zaman aralığında bağırsaktan geçmesi gereken dışkı gereğinden fazla bağırakta kalır ve fazlaca emilim olur. Bu fazlaca emilim toksikasyonu beraberinde getirir ve toksikasyon neticesinde ölümlerler şekillenir.

 

Malt nedir ve nasıl çalışır?

 

Küçük kediler refleks olarak kusabilse de genellikle tüm kediler kusmak için dışarıdan takviye alma eğilimindedir. Kedi otu olarak bilinen otlar tam bu iş içindir. Kediler bu otu yer ve kusar. Fakat Evde bulundurulması zor olduğu ve çok pratik olmadığı için bu amaçla üretilen doğal ürün olarak Maltlar var. Macun kıvamında ve üzerinde ‘’Anti hair ball paste’’ olarak yazan maltlar buğday özünden yapılır ve 2-3 günde bir nohut tanesi kadar yedirildiğinde kedilerin mide ve bağırsağındaki tüyü çözer ve ilk zaman kusmayla akabinde dışkıyla atılımını sağlar.  O yüzden malt ilk hafta her gün sonraki haftalar 2-3 günde bir nohut tanesi şeklinde verilerek vücutta belirli bir titre de malt desteklenir. İlk malt kullanımında kusmaların artışı normaldir. Sonrasında tüyler bağırsakta da çözüleceği ve dışkı yoluyla atılımlar şekilleneceği için kusmalar azalır.

 

Hastalığa bağlı kusma nasıl olur?

 

Tüy kusmaları fizyolojiktir ve tüy yumakları kusmuk içeriğinde görülür. Hastalık ya da zehirlenme belirtisi olan kusmalarda kusma içeriği; köpüklü, tortulu, sindirilmemiş gıda içeriği ya da yeşil, sarı, siyah gibi olabilir. Bunlar farklı durumların belirtileridir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir veteriner hekime götürmelisiniz. Birçok hastalığın belirtilerinde biride kusmadır. Hastalık durumlarında 7/24 nöbetçi veteriner hekiminizi arayabilirsiniz.

 

Çankaya veteriner, Pethekim veteriner kliniği olarak kedinizin kusma durumlarında ilk ve tek seferlik kusmaları gözlemlemenizi, veteriner hekiminiz ile irtibatta kalmanızı öneririz. Eğer bir günde 3 veya daha fazla kedinizin kusmasını görürseniz, acil veteriner kliniği olarak bize ulaşabilirsiniz. 7/24 acil veteriner hekim her zaman kliniğimizde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın