Kedim Yüksekten Düştü(Atladı) – Acil Veteriner


KEDİM YÜKSEKTEN DÜŞTÜ

 

Kedilerde Yüksekten düşme sendromu; kediler balkon veya pencerelerinden düşmesi sonrasında oluşan travmatik lezyonları tanımlayan bir terimdir. Özellikle yüksek binaların çok olduğu şehirlerde daha sık görülmektedir. Bu sendrom, iki veya daha yüksek kattan düşen kediler için söz konusu olup, üç travma bölgesi ile değerlendirilir. Bunlar; baş, thoraks ve ekstremitelerdir. Düşmeye neden olan etkenler; genellikle bir kuş veya böceği kovalama sırasında balkon ya da pencereden atlama durumu olup, bazen de pencere ve balkon parmaklığı kenarında yürürken kayıp düşmeleridir.

– Kedim Yüksekten Düştü Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle sakin olup kedinizi genel durumunu kontrol etmelisiniz. Kedinizin yaşayıp yaşamadığını kontrol edelim. Yaşam belirtileri olan nefes alıp verme, gözlerinin hareket etmesi gibi belirtelere bakabilirsiniz. Yüksekten düşme durumları genellikle gece olmaktadır. Gece açık veteriner kliniği bulup onu aramalısınız. Aradıktan sonra kedinizi çok fazla hareket ettirmeden taşıma kafesine koyup en yakın veteriner kliniğine götürün. Gece acil veteriner kliniğimizi arayıp bize ulaşabilirsiniz.

 

– Yüksekten Düşen Kedime İlk Müdahale Ne Yapılır?

 

Öncelikle gece acil veteriner hekim, solunum kontrolü, mukozalarının kontrolünü, akciğerleri Ultrasonografi çekilerek iç kanama muayenesi yapılır. Burun kanaması ve damak yarıklıları kontrol edilmelidir. Şok halinde olan kedilerin serum ve destekleyici tedavisi yapılır. İç kanaması olan kedilerde 48 saat kritik bir süreçtir. Bu süreçte yoğun bakım ünitesinde müşade altına alınmalıdır. Yoğun bakım tedavisi tamamlanıp 24 saat içerisinde röntgeni çekilir. Röntgende akciğerler, diyafram, ektremiteler ve diğer kemiklerdeki kırıklar kontrol edilmelidir. Kırık olduğu durumlarda ortopedist veteriner hekim tarafından yapılmadır. Kedi veteriner cerrahi uzmanı için arayınız.

Yüksekten Düşen Kedi Kırık Radyografik Görüntüsü

 -Acil Veteriner Kliniği Müdahalesi Sonrası Kedilerin Yüksekten Düşmemesi İçin Neler Yapılmalı?

 

Kediler yüksekten düşse bile 4 ayak üstüne düşer demeyin, camlarınızı kapalı tutun veya kontrollü bir şekilde açın

*   Yüksek katlarda oturuyorsanız camlara koruyucu tel veya sineklik tarzında koruyucular taktırın.

*   Kedim bir kere düştü bir daha düşmez demeyin. Kediler sinek, kuş vb. hareketli cisimleri gördükleri zaman avcılık iç güdüleri nedeniyle yakalamak isteyecek ve direk atlayacaktır.

*   Balkon vb. açık alanları kapalı tutalım.

Gece açık veteriner kliniği Pethekim veteriner kliniğimizde 7/24 veteriner hekim bulunmaktadır. Kedim düştü acil veteriner, nöbetçi veteriner, bağlıca veteriner, Çayyolu veteriner, Ankara veteriner kliniği, kedim atladı, kedim 1. kattan düştü diyerek bizi arayabilirsiniz. Kedilerimiz hasta olmadan koruyalım.

 

Kedi Yüksekten Düşmeye Bağlı Diyafram Yırtığı Röntgen Görüntüsü

 

 

PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın