Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olur? – Ümitköy VeterinerYAVRU KEDİ BAKIMI

 

Yavru kedi bakımı, anne kedinin yavrularını terk etmesi veya süt üretiminin yeterli olmaması ile başlar. Altı haftalık olmadan annesinden her hangi bir nedenle ayrılmak zorunda kalmış olan kediler anneleri haricinde beslenmeye başlarlar. Altı haftalık olduklarında genelde anne sütünden ayrılmış ve hassas beslenme dönemi başlamış olur.

 

Hassas dönemdeki yavru kedi bakımı anne sütüne yakın ikame yemler ile yapılmalıdır. Yavru kedilerin sindirim sistemlerine uygun nitelikli yem maddeleri ile ikame takviye edici yemlerle belirli aralıklarda ve sıklıkta besleme yapılması yavru kedi bakımı için en doğru yöntemdir.

Yavru kedi beslenmesinde neler kullanılır?

Kedi yavrularını beslemek için uygun ısının sağlanması esastır. Beslemede henüz az gelişmiş olan sindirim metabolizmalarına uygun kolostrum bazlı ikame yavru mamaların kullanılması gerekir.

Yavru kedi besleme ne sıklıkta yapılmalı?

Yavru kedilerin beslenme sıklıkları büyüklükleri ve gelişimleri ile ters orantılı olarak 24 saatte 6 kez,  4 kez, 2 kez şeklinde Veteriner Hekime danışarak besleme yapılması doğru bir yaklaşım olur. Beslenme sonrası idrar , dışkı ve sindirim kapasiteleri de gözlemlenmelidir.

 

 

Yavru kediler en çok neyi sever?

Yavru kediler en çok çocuklarda olduğu gibi oynamayı sever. Beslenme bakımından yavru kedilerin ağız yapıları ve sindirim sistemleri püre ve cıvık kıvamlı mamalara uygundur. Büyüme evrelerinde sevdikleri meraklanma durumlarına göre değişir ve birçok şeyi koklama ve ağızlarına almak isterler.

 

Yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?

 

Yavru kedilerde doğumdan ortalama 3 hafta içeresinde gözleri açılır. Gözleri açılmaya başladığında çapaklanmalar oluşabilir bunlar uygun yöntemlerle temizlenmelidir.

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kediler katı mama ne zaman yiyebilir?

 

Yavru kedilerde beslenme şekli;  ortalama 3 aylık olduktan sonra yavru kedilerin beslenmesi için uygun katı karma yem rasyonlarla beslenmesi uygun olur.

 


PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ


 

@pethekimveterinerklinigi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın