KEDİLER TIRAŞ OLUR MU?


KEDİLER TIRAŞ OLUR MU?

Evcil dostlarımız kedilerimiz ve köpeklerimizin tüy problemleri ve rutin bakımları bize ihtiyaç duyduğu hizmetlerdir. Kediler ve Köpeklerin tıraş edilmesi doğru yöntem ve doğru zamanda yapıldığı sürece elbette mümkündür. Doğru yöntemle yapılan tıraş deri hastalıkları yönünden evcil dostumuzu rahatlatan bir durumdur.

Kedimi kime tıraş ettirmeliyim?

Uygun periyotlarda tıraş yaptırmak tüy ve tırnak kesimi yıkama hizmetlerini yaptırmak konuyu bilen bir uzman tarafından yapılması gereken bir durumdur. Bu anlamda kedilerimizin mutlak manada tıraşları Veteriner Hekimler tarafından ya da Veteriner Hekim gözetimindeki Yardımcı Sağlık Personeli tarafından yapılmalıdır.

Kedi Tıraşı Neden Veteriner Hekimlerce yapılmalı?

Kedi Tıraşı, büyük çoğunlukta sedasyon ve anestezi uygulanarak yapıldığı için bu uygulamaları yapmaya yetkili Veteriner Hekimlerdir. Anestezi ve sedasyonlar narkotik ilaçlar olduğu için Veteriner Hekimler dışında başka yerlerde kullanım yetkisi bulunmaz. Sedasyon sürecini Veteriner Hekim takip eder. Bu yüzden de kedi tıraşları Veteriner Kliniklerinde Veteriner Hekimlerin gözetiminde olmalıdır.

Köpek tıraşını nerede yaptırmalıyım?

Köpekler daha sakin evciller olduğu için Hem Veteriner Hekimlerin gözetiminde hem de, pet kuaförler tarafından tıraş edilebilirler.  Veteriner Hekimler ve Yardımcı Sağlık Personelleri tıraşları yaparken evcil hayvanların derilerini iyice inceleme fırsatı bularak dermatolojik bir taramada yapmış olurlar. Köpeklerin çoğunda anestezi ya da sedasyon uygulamadan tıraşlar yapılabilmektedir.

Her ne kadar doğal ortamda tüylerini dökerek yenileseler bile kedi ve köpeklerin ev ortamında bu bakımları gereklidir.

Kedi ve köpeğimi belirli zamanlarda bazı müdahaleler yapmak gerekir. Çünkü yamanla ıslanarak ve kirlenerek keçeleşmiş tüylerin ve tüy kırıkları ile topaklaşmış tüy yumaklarının aralarında parazitleri barındıran bir ortam oluşabilmektedir bu durumda parazit kaynaklı enfeksiyonlarla karşılaşılabilme oranı artmaktadır.

Hangi mevsimde kedi ve köpekler tıraş olmalı?

Kedi ve köpekler için spesifik bir tıraş mevsimi yoktur. Tüylerinin yapısına, çevre faktörlerine göre ve dermatolojik durumlarına göre karar verilerek tıraş edilir. Yaz aylarında kısa tüylü olmaları enfeksiyonlar yönünden daha koruyucu olduğu bilinir ve tavsiye edilir.

 

Makina Ile Kesim | HEMEN RANDEVU AL !

 

Kedi veya köpeğimi kendim traş edebilir miyim?

Köpeklerin tıraşları elinizde bulunan tıraş malzemelerine bağlı olarak yapılabilir. Konuyu bilen bir uzmanın yapması uygun olur. Çünkü bazı deri hasarları oluşabilme riskini alarak evcil hayvanınızı riske atmayın. Kedilerde kendiniz tıraşı asla denemeyin çünkü bu çok zor bir durumdur.

Kedisini kendisi tıraş etmeyi deneyen birçok kişi deri zararı oluşturmuş ya da yarım traşlı olarak kedisini getirmek durumunda kalmıştır.

7/24 Açık Veteriner, Bağlıca Kedi Tıraşı , Bağlıca Köpek Tıraşı,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın