KEDİ | TIRNAK KESİLİRKEN Kİ KANAMALAR

KEDİ TRINAK KESİMİ KANAMASI

                Kedikerin tırnaklarının bir bölümü içersinde kendi dokuları bulunur. O yüzden kesimi yapılacak tırnağın uzamış olması ve çok derin kesilmemesi gerekir. Genellikle uzamış tırnağın 1/3 ü kesilebilir durumdadır. Tırnak renkli değil ise dikkatli bakıldığında tırnağın içindeki kesilmemesi gereken damar gözükmektedir. Damarın olmadığı uç kısmı genellikle tırnağın 1/3 lük kısmıdır. Bu kısım kesildiğinde tırnak kanamaz.

                Zaman zaman kedi sahipleri kedilerinin tırnaklarını kendileri kesmeyi tercih edebilir. Yeteri kadardeneyimli olamadıkları için tırnağın damarlı kısmını da kesebilirler. Böyle drumularda yoğun kanamalar şekillenebilir. Kesim sonrası kanama olursa yapmanız gereken drumları size kısaca başlıklar halinde sıralayacağız.

                KEDİMİZİN TIRNAĞINI KESERKEN KANADIĞINDA NELER YAPILMALI

1SOĞUK KANLI OLUN

Soğuk kanlı olun ve panik yapmayın. Panik Yaparsanız kediniz ürkecek ve size müdahale imkanı sunmayacaktır. Özellikle korkuya kapılan kediler kendirine saklanacak kuytu köşelere sığınırlar. Dolap altı kanepe dibi gibi bölgeler tozlu ve pis olabilir. Kanayan tırnakla o bölgelere basması tırnağın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Onunda daha kötüsü sizin kediye uygulamanız gereken müdahalenin gecikmesine sebep olabilir.

2-SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Kanayan Tırnağının üzerine Soğuk tampon yapın. 1dk uyglayup yarım dk dinlendirin. Bu şekilde kanın durmasını sağlayın.

3-BATİCON UYGULAYIN

Soğuk kompres Uygularken baticon da uygulanmasında fayda var. Baticonun rengi kahve rengi olduğu için kanama devam ediyor gibi gelebilir. Fakat çok endişe etmeyin siz baticon ve soğuk uygulamaya devam edin kanama elbet duracaktır.

Baricon mikrop barınmasını engelleyeceği için kanayan tırnağın daha kötü olmasına engel olur.

4-KANAMA YİNE DURMAZSA

                Bir peçete yada bez yardıymyla kedinizin kanayan tırnağına basınç uygularak tampon oluşturun. Bu işlemi mümkün olduğunca soğuk uygulaması yaparak destekleyin. 3dk tamponun ardından kanamada durma ya da azalma olmazsa, bu şekilde beze sararak bir veteriner kliniğine götürün.

KANAMA DURDUKTAN SONRA Kİ SÜREÇ

                Birşekilde kedinizin tırnağındaki kanama durduysa 1-2 gün gözlemleyin. Patinin üzerine basmama varsa ya da patide şişme şekillendiyse mutlaka Veteriner Hekiminize gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın