KEDİ | DOĞRU MAMA SEÇİMİ

KEDİLERDE DOĞRU MAMA SEÇİMİ

                Kediler mama konusunda bazı sorunlar yaşayabilir. Bunları kısaca hatırlatmak istersek, bazı mamalar deri döküntüleri, kızarıklıklar, deri altı yağ birikintileri, tüylerin kırılgan ve matlaşması, geçmeyen ishal ve kabızlıklar, sindirilmemiş gıda barındıran dışkılar vs.

                Sizlere mama konusunda bazı durumları başlıklar halinde sıralayalım.

KEDİNİN MAMAYI AZ YEMESİ YA DA YEMEMESİ

                Kediler bazen pahalı mamaları az ve iştahsız yerken bazı ucuz mamaları iştahla tüketebilir. Burada bazı kişiler durumu sağlıklı besinler sevilmez sağlıksız besinler her zaman daha caziptir şeklinde yorum yapsa da bu durum bu anlama gelmez. Burada mamanın içeriği önemlidir. Örneğin sığır akciğerini kediler çok sever. Sığır akciğeri çok besleyici bir mama değildir ama zararı da yoktur. Bazı mamalarda bu ürünün bulunması iştahı arttırıcı etken olarak düşünülebilir. Aynı zamanda bazı kedinin sevdiği mamayı aynı evde büyümüş başka bir kedi sevmeyebilir. Bu damak tadıyla alakalı bir durumdur. O yüzden mama alırken içerik kısmını okumanız kedinizin damak tadını belirlemenizde ve sağlıklılık yönünden kıstas koymanızda faydalı olacaktır.

KEDİLERDE MAMA SEBEPLİ İSHALLER VE KABIZLIKLAR

                İnsanlarda olduğu gibi bazı kedilerin bazı gıda maddelerine karşı in toleransı olabilir. Bunu insanlarda ki laktoz in toleransına benzetebilirsiniz. Yedi gıda sebepli geçemeyen ishaller ve geçemeyen kabızlıklar bundan kaynaklıdır. Siz yeni bir mama aldığınızda bağırsak florasının buna adapte olması 1 hafta zaman alabilir. Fakat 1 hafta sonunda düzelmeyen bir dışkı durumu devam ederse o mamadan vazgeçmeniz gerektiği ortadadır. Tabi bunu yaparken değiştireceğiniz mamanın içeriğine bakmayı da ihmal etmeyin. Mama içeriğinde ki bir mama etkeni bu duruma sebep olacağından yeni alacağınız mamanın içeriğinden farklı etkenlere sahip olmasına dikkat edin.

KEDİLERDE MAMA SEBEPLİ DIŞKIDA KAN GÖRÜLMESİ

                Yediği mama kaynaklı dışkıda kan görülmesi olasıdır. Bunun sebebini anlatacak olursak bağırsakta alerjik bir tepkime sonucu bağırsak duvarlarında kanama odakları şekillenebilir. Bu da dışkıda taze kan görülmesine sebep olabilir. Seçeceğiniz mamanın akabinde dışkısını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

KEDİLERDE MAMA SEBEPLİ DERİ PROBLEMLERİ

                Kedilerde mamaya karşı alerjik bir problem oluşabilir. Bunlar deri döküntüleri, kaşıntılar, kızarıklıklar, tüylerin matlaşıp kırılganlaşması gibi durumlardır. Böyle bir durum genellikle hızla gelişir. Ve çokta beklemeye gerek yoktur. Bir veteriner hekime götürüp gerekli müdahale yaptırılması gerekir. Aynı zaman da bu mamadan vaz geçilmesi gerekir. Ancak bunu yapmadan önce kedinin sadece mamayla beslenmiş olması gerekir. Eğer evden ek bir gıda veriliyorsa ya da eve normalin dışında bir koku yada hammaddesi farklı bir materyal girdiyse bunlar da bu tarz deri etkilerine sebep olabilir. Bunlar da sorgulanmalı.

KEDİLERDE MAMA SEBEPLİ SİNDİRİLMEMİŞ GIDA PROBLEMİ

                Mama kaynaklı sindirilmemiş gıda problemi bağırsak florası problemi şekillendiği içindir. Bunun sebebi daha önce yediği mamaya uyumlu bir bakteri florası varken yeni mamaya oluşan adaptasyon problemidir. Bunu aşmak için eski mama ile geçiş süreci uygulamanız ve probiotik takviyesi uygulamanız gerekir.

GENEL BİR TAVSİYE

                Mama konusunu tüm detayları ile yazıya dökmek çok mümkün olmadığı için sizlere önemli bazı başlıkları sıralayarak anlatmaya çalıştık. Sonuç olarak farklı bölgelerde yaşayana kedilerin farklı mama florası olabileceği gibi aynı evde yaşayan kedilerin farklı damak tadı olabileceğini de unutmayın. Ucuz ve pahalı mamanın iyi ya da kötü olmasını sizin kedinizdeki deneyim ve gözlemleriniz belirleyecektir. O yüzden bir mama tercih ettikten sonra süreç içerisinde mama içeriklerini kıyaslayarak aldığınız geri dönüşleri değerlendirin.

ASLA AÇIKTA MAMA ALMAYIN

                Mama alırken dikkat etmeniz en önemli hususların başında gelen mamanın kalitesi ve tazeliği çok önemlidir. Mama paketi açıldıktan ve havayla temas ettikten sonra bayatlamaya başlar. Kediler bayat ve aroması kaçmış mamayı tercih etmeyebilirler. Beraberinde az yemeler, yememeler, yediği gıdaya karşı bozulmuş sindirim problemi gibi durumları beraberinde getirebilir.

                Aldığınız mamanın tarihi, içeriği, kalitesi gibi durumlar sizin kedinizin mama seçiminde yol gösterici olduğu için bu durumu sağlayamayan açık satılan mamalar gerekli veriyi vermeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın