KEDİ VE KÖPEKTE DOĞUM SONRASI HASTALIKLAR


 

KEDİ VE KÖPEKTE DOĞUM SONRASI HASTALIKLAR

 

Doğum sonrası hastalıklar konusundan önce doğumdan hemen sonra anne rahmi kendisini onarıma ve hormonal kontrollerin yapılması dönemine girer. Bu döneme involüsyon dönemi denilir. İnvolüsyon sürecinin önemli kısmı 4-6 haftada tamamlanır. İnvolüsyon döneminde kanlı akıntı normaldir. Normal rengi ise yeşil-kırmızı kahverengine kadar değişen ve kötü kokulu olmayan bir akıntıdır.  Doğum sonrası hastalıklarda çeşitli semptomlar görülür. Onları aşağıda bahsedeceğiz.

Doğum sonrası kanama

 

İnvolüsyon kanaması haricinde olur. Bu kanamalar rahim ve vajinadan kaynaklanır. Bu kanama çok fazla miktarda ise kanama rahim yırtılması, damar zedelenmesi gibi çeşitli sebeplere dayanır. Çok fazla kanama görürseniz Pethekim acil veteriner kliniğimizi ulaşıp veteriner hekim ile bu sorunu değerlendirip kliniğimize getirebilirsiniz.

 

Prolapsus Uteri

 

Prolapsus uteri doğumdan sonra fazla ıkınması, doğuma yanlış müdahale edilmesi, kemik ve kas yapısının bozukluğundan kaynaklı rahimin dışarı çıkması olayıdır. Köpeklerde kedilere göre daha fazladır. Doğum sonrasında eğer vulva bölgesinde et parçası görüyorsanız sakin olun güvenilir veya güvendiğiniz veteriner hekiminizle görüşün. Eğer ulaşamazsanız Ankara’da güvenilir veteriner kliniği olan Pethekim acil veteriner kliniğimize ulaşabilirsiniz. Prolapsus uteri doğumdan sonra 48 saat içerisinde gözlenir. Çoğunlukla bütün yavrular doğmuştur. Acil müdahale edilip tedavi edilmelidir. Aksi takdirde  mukoza dışarıya açık olduğu için efenksiyon ve kuruma, kangren olması gibi komplikasyonlar oluşur.

Retentio secundinarium

 

Köpekte doğumu izleyen yeşil-siyah renkli vajinal akıntı 12 saatten sonra devam ediyorsa yavrunun veya yavru zarlarının rahimde kaldığının göstergesidir.  Halk adı eş atamama hastalığıdır. Bu hastalık doğum sonrası hastalıklar olarak daha çok büyük başlarda gözlenir. Ancak kedi ve köpeklerde de gözlenmiştir. Bu hastalık uzun sürerse rahim de çürüme, rahim iltihaplanması, rahim büyümesi ve toksikasyon gerçekleşmektedir. Köpeklerde tanısı zordur. Ultrason ve vaginal muayene ile tanı veteriner hekim tarafından tanı konur. Kediler bazı semptomlar(ateş, zayıflama, depresyon ve süt kesilmesi) retensio secundinarium hastalığına yönlendirir.

 

Rahim İltihaplanması

 

Rahim iltihaplanması 1-7. Günlerde şekillenebilen bakteriyel bir doğum sonrası hastalıktır. Rahim iltihaplanması doğuma yardım, güç doğumlar, yavru veya yavru zarlarının rahimde kalması ve hijyeni olmayan çevre koşullarından dolayı oluşur. Açık veya kapalı rahim iltihaplanması vardır. Açıkta kanlı veya irinli akıntı vardır. Kapalı rahim iltihaplanmasında akıntı olmadığı için sizin tarafınızdan fark edilmesi zordur, kedi  ve köpeklerde iştahsızlık, depresyon, mama yememe kusma gibi semptomları ile fark edersiniz. Akıntı veya diğer klinik semptomları görürseniz 7/24 acil veteriner Kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Hipokalsemi

 

Süt üretiminin başlamasının ve yavruların süt emmesiyle birlikte vücutta kalsiyum azalmaktadır. Bu azalma mamalarla dengelenemez ise hipokalsemi gerçekleşmektedir. Hipokalsemi köpeklerde kedilerden daha çok görülmektedir ve doğumdan sonra 21 gün sonraki  süreçte görülmektedir. Köpeklerde klinik belirtiler, huzursuzluk, salya artışı, titremeler, sinirlilik, solum artışı ve sızlanma vardır. Kedilerde ise huzursuzluk, kaşekti, anoreksi, kusma ve ataksiye vardır. Bu belirtiler, ilerlerse tonik-konik muskuler spazmlar, ateş, taşikardi, miyosis ve ölüm şekillenir. Bu klinik belirtileri gördüğünüz an acil 7/24 nöbetçi veteriner kliniğine ulaşın. 7/24 açık veteriner kliniğime her zaman ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın