KEDİMDEN KANLI AKINTI GELİYOR SEBEBİ NEDİR?


KEDİMDEN KANLI AKINTI GELİYOR SEBEBİ NEDİR?

 

Kedimden kanlı akıntı geliyor neden olabilir? Sorusunun cevabı öncelikle akıntının nereden geldiğini belirlemek gerekir. Anüs ve vulvadan yani dışkı yolundan mı, idrar yollarından mı geldiğini kestirmek gerekir. Birde kanın hangi sıklıkla, renginin koyuluğu, kan miktarı gibi değerlerde önemlidir. Kedinizin diğer semptomları da veteriner hekim’in teşhise gitmesinde yardımcı rol oynar. Dışkı veya idrar yolundan olduğunu tespit ettiğimizde bazı hastalıklardan şüpheleniriz. Bunlar;

İdrar Yollarından Kan Gelmesinde Hangi Hastalıklar Sebep Verir?

 

Kedimden kanlı akıntı geliyor diyorsanız gelmesinin sebepleri, böbreğin yıkımlanması, böbrek yetmezliği, böbreğin içinde taş olması, böbrekte iltihap, böbrek hasarlarında gözlenir. İdrar kesesinde taş oluşması, idrar kesesi iltihaplanması, idrar kesesi parazitleri, bakteriyel ve viral enfeksiyonları gibi bir çok sebep vardır. Erkek kedi ise prostat rahatsızlığı, testis rahatsızlığı gibi sebepler. Dişilerde ise rahim iltihaplanması, vagina yangıları, yumurtalık rahatsızlıkları, bakteriyel enfeksiyonlar, doğum başlangıcı, düşük yapma durumlarında rastlanır.

Kedimin idrarından kan geliyor diyorsanız, 7/24 acil nöbetçi veteriner kliniği olan Pethekim veteriner kliniğimizi arayarak yardım alabilirsiniz. Acil veteriner kliniğimizde her zaman acil veteriner hekimi vardır.

Dışkıdan Kan Gelmesinin Sebepleri Nedir?

 

Kediniz dışkısından kan gelmesinin bir çok sebebi vardır. Kediniz de kanlı dışkı varsa acil veteriner hekiminiz ile görüşmelisiniz ya da bizim acil veteriner hekim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Dışkının kanlı olması öncelikle viral enfeksiyonlardan süphenilmelidir. Çünkü viral enfeksiyonlarda sıvı ve elektrolit kayıplarından dolayı ölümler görülür. Bakteriyel enfeksiyonlar, paraziter enfeksiyonlar, anal kese yangıları, bağırsak tümörleri, bağırsak yapısının bozulması, yabancı cisimler. Bağırsak tümörleri, kabızlık, kötü beslenme sonucu sindirim sistemi yaralarının oluşması gibi birçok sebep vardır.

 

Kedimin dışkısında kan var sebebi nedir diyorsanız nöbetçi veteriner hekiminiz veya nöbetçi veteriner hekimimize danışabilirsiniz.

Kedimden kanlı akıntı geliyor ne yapmalıyım?

 

Kanlı idrar veya kanlı dışkı olan bir kedi acil veteriner kliniğine gittiğinde veteriner hekim muayenesi sonucunda sizden neler ister veya hangi yöntemleri kullanır. Bunlar

 

  • Hemogram(kan sayımı)
  • Biyokimya
  • Dışkı muayenesi,
  • Viral test kitleri
  • İdrar muayenesi
  • İdrar strip kiti
  • Ultrasonografi
  • Röntgen
  • Endoskopik muayene gibi hekimin muayenesi ve sizin verdiğiniz anamnez bilgileri sonucuna göre bu parametrelerden bazılarını isteme durumundadır. Kanlı idrar veya dışkı gördüğünüzde mutlaka veteriner hekim muayenesi ile kontrol ettiriniz.

 

7/24 Acil Nöbetçi Veteriner Kliniğimizde her zaman bir veteriner hekim bulunmaktadır. Bu durumları fark ettiğiniz zaman arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Daha fazla blog yazıları için  https://www.pethekim.com/category/blog/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın