KÖPEKLERDE DEJENERATİF EKLEM HASTALIĞI


KÖPEKLERİN DEJENERATİF EKLEM HASTALIĞI (KÖPEKLERDE OSTEOARTRİTİS)

Osteoartrit nedir ?

 

Osteoartrit, eklem kıkırdağının yıkımlanması anlamına gelir. Eklem kıkırdakları eklemleri koruma görevini üstlenmiştir. Kıkırdaklar yok olmaya başlayınca koruyucu doku yıkımlanma olur. Bu sebepten köpeklerde hareket bozuklukları oluşur. Osteoartrit oluşumu ilerleyince eklemler esnekliğini yitirir ve omuz. Kalça ve diz gibi eklemlerde haraket zorlukları kesinlikle rastlanır. Birincil ve İkincil osteoartritler olarak tanımlanır. Köpeklerin eklem hastalığı için arayınız.

Birincil Osteoartritler yaşlı köpeklerde daha fazla rastlanır. Eklemlerin kendini yeterince yenileyememesinden kaynaklıdır. Zor ve ağrılı bir eklem hareketi gözlemlenir.

Pethekim Veteriner Kliniği,7/24 Açık Veteriner

 

İkincil Osteoartritler ise zayıf işleyişten ve travmalardan  kaynaklanan eklem malformasyonu olarak tanımlanır. Büyük ırk köpekler ikincil osteoartritise daha yatkın olurlar. Golden Retriver, Pirene, Bernese, Labrador, Alman Çoban Köpeği vb ırklar daha yatkınlık gösterir.

Köpeklerin Eklem Hastalığı: Osteoartritis

Osteoartritin ağrılı olduğu  gibi, Veteriner Muayene  de köpek için ağrılı olacaktır. Eklem manipülasyonları, röntgen ve radyografi ile teşhis edilebilirir.

Teşhis konulduktan itibaren veteriner hekim en uygun tedaviyi uygulayacaktır . Uzman Veteriner Hekim, köpeğin fiziksel egzersizinin yeniden düzenlenmesini önerecektir. Osteoartrit tedavilerinde hipoterapi yöndemleride kullanılabilmektedir. Temel bir tedavi olarak, kıkırdağı “besleyen” ve esnekliği geri kazandıran ilaçlar kullanılır.

Artrotez ameliyatlarıda Veteriner Hekimin kararı kapsamındadır.

Köpekte erken veya geç ortaya çıkması durumunda bu hastalığı önlemek mümkün değildir. Öte yandan, basit önlemlerle geciktirmek mümkündür: Evcil hayvanınızın düzenli egzersiz yapmasına izin verin. Semptomlar görüldüğünde Veteriner Hekiminize götürerek kontrolde gecikmeyin Acil Veteriner hizmeti gerekiyorsa köpeğinizi ihmal etmeyin.Köpeklerde eklem hastalığı’nı Veteriner Hekiminiz ile irtibat ve kontrollleri düzenli oluşturun Uzman Veteriner Hekiminizin tavsiyelerine mutlaka uyun.

Köpeklerin eklem hastalığı, topallık, ağrılı yürüyüş, aksamalı yürüyüş, acı çekerek yürüme hareketi, yerinden kalkamama gibi durumlarda acil veteriner hekiminiz ile görüşünüz. Kendi veteriner hekiminize ulaşamazsanız, Çankaya Bölgesinde 7/24 açık veteriner kliniği olan Pethekim Veteriner Kliniğimize her zaman ulaşabilirsiniz. Pethekim Veteriner Kliniğimizde 7/24 açık veteriner hekim ile irtabata geçersiniz. Hekimlerimiz bu konuda deneyimli ve tecrübeli bir şekilde hizmet vermektedir. Pethekim Veteriner Kliniği olarak size ve patili dostlarımıza sağlıklı günler dileriz.

Ankara 7/24 Açık Veteriner Kliniği, Pethekim Veteriner Kliniği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın