Kedim Balkondan Düştü | Nöbetçi veteriner


Kedilerde Yüksekten Düşme

 

Kediler yüksekten yüksekten düşer mi? Evet düşer.

 

Kediler yüksekten düşmez ya da Yüksekten düşse de “dört ayağının üzerine düşer” söylemleri kedilerin yüksekten düşmeyeceği ya da düştüğünde zarar görmeyeceği anlamına gelmez.

Ankara da bulunan 7/24 Nöbetçi Pethekim Veteriner Kliniğine, çok sayıda düşme vakaları gelmekte ve sıcaklığın artışı ile bu sayılar artmaktadır. Hasta sahiplerinin kedilerine çok güvenmesi ya da ihmal davranması sonucu kediler yüksekten ya da evlerin çatı ve balkonlarından düşebilmektedirler.

 

Kedilerinin yüksekten düşmesi ile hem kedilerin hayatı tehlike yaşaması hem de sahiplerinin yoğun üzüntü yaşaması kaçınılmaz oluyor.

 

Kedilerin Yüksekten Düşmesi durumunda kediler yükseklik ölçülerini ve tehlikeleri hesap edemezler. Bazı durumlarda da kendileri yüksekten atlar.

Yavru ya da yetişkin kedilerin bir av görmesi, kızgınlık yaşaması, çiftleşme isteği gibi benzer durumlarda yüksekten atlamaları da mümkündür.

 

Kediler yüksekten düşmemesinin önlenmesinin yolu  özel sineklikler, metal teller, kapalı balkon, kontrollü serbestliktir. Tüm önlemlere rağmen kediniz yüksekten düşebilir ya da atlayabilir.

 

Kedinin yüksekten düşmesinde oluşabilecek sorunlar

Kediler yüksekten düştüklerinde yükseklik ve düşme zeminine bağlı olarak büyük ya da küçük travmalar yaşayabilirler. Çarpmanın etkisiyle ve korku ile şok tablosu oluşabilir.

Pethekim Veteriner Kliniği olarak kedilerin yüksekten düşme durumlarında mutlaka hekiminize ya da nöbetçi, veteriner hekime götürmeniz gerektiğini söyleriz. Çünkü travmaların sonucunu bekleyerek görmek bu durumda geç müdahalelere sebep olabilmektedir.

 

Kedilerin Yüksekten Düşmesi günün her saatinde yaşanabileceği gibi gece vakitlerinde veya daha farklı zamanlarda gerçekleşebilir. Ne olursa olsun siz hasta yakınları ( hasta sahipleri ) nöbetçi veteriner kliniğine gidip önce muayenesi yapılmalı.

 

Uygun görülen test ve görüntüleme cihazlarına girmesinde fayda vardır. Veteriner hekim kedinizi eski sağlıklı haline getirmek için. Acil olarak gittiğiniz nöbetçi veteriner kliniğinde Acil müdahalesi yapılırsa geceyi ya da sonrasını rahat ve ağrısız geçirir.

 

Unutmayın ki parmağınızı bir yere vurduğunuzda ya da sıkıştırdığında hissettiğiniz ağrıyı kedi ve köpeklerde hisseder. ‘’ Bizim ki düştü ve hiçbir şey olmadı ‘’ diye düşünmeyin. Kedi ve köpekler bizimle aynı dili konuşmuyor diye bu tür hisleri olmadığını düşünmeyin. Olay gerçekleştiğinde de zaman kaybetmeyip en yakın acil veteriner kliniğine gidip veteriner hekimin acil müdahalesine izin verin. Unutmayın ki kazalar geliyorum der! Sizler önlemler almazsanız sizin can dostunuz olan kediniz ya da köpeğiniz ciddi problemler yaşayabilir. Siz değerli hasta yakınları (Hasta yakınları) bu tür önlemeleri almadığınızda maddi ve manevi zorluklar yaşamak durumunda kalacaksınız.

 

Siz ve can dostunuz şanslı ise yüksekten düşüğünde ya da atladığında yaşıyor ise önce mutlu olup hemen ardından sakin kalmayı başarın. Sakin bir şekilde en yakın nöbetçi veteriner kliniğine götürün. Gece açık veteriner kliniğe götürdüğünüz zaman veteriner hekim muayenesi sonucunda iç kanaması kontrol edilip hemen iç kanamaya yönelik tedaviye başlanmalıdır. İç kanama riski olan canlıların en 1 veya 2 gün yoğun bakımda kalması gerekir.

 

 • Nefes alıp almadığına dikkatli şekilde kontrol edin. Özellikle karın bölgesinde ki hareketleri ya da göğüs bölgesinde ki hareketleri takip edin sayın.
 • Aktif bir kanama var mı diye hemen kontrol edin. Elinizde ki atkı, kravat, bez parçası olarak kullanabileceğiniz temiz bir materyal ile kanayan bölgeye bastırın.
 • Yakınızda ki kişi ya da yerlerden karton kutu ve taşıma kabı temin etmesi için yönlendirin.
 • Bildiğiniz bir yerde veteriner kliniği var ise medikal ve operatif müdahale için hareket edin. Kediyi kutu, taşıma kabı ya da elleriniz ile götürecekseniz hastayı çok sarsmadan götürmeyi deneyin.
 • Veteriner hekime durumun acil olduğunu bilgisini verip. Çalışma alanını doğru kullanması için sakin ve doğru davranışlar içinde bulunun.
 • Veteriner klinikleri uzağınızda ise yerel belediye örgütleri ya da internet üzerinden en yakın veteriner klinikleri arayın.
 • Sizin uygulayabileceğiniz uygulamaların sınırlı olduğunu unutmayın. Hastanın olabildiğince kanamayı azaltacak önlemler, travma yaşayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Yüksekten düşen kedinizi acil müdahale için götürdüğünüz nöbetçi veteriner kliniğinde veteriner hekimin kediniz için söyleyebileceği şeyler nelerdir? Ya da ne gibi durumlar sizi bekliyor?

 

 1. Bugün kediniz ya da köpeğiniz şanslı bir gündeyse ise acil müdahalesi ve ağrı kesici yapılır. Belki kontrol için bir gün yoğun bakımda gözetim altında tutulur. Korkulacak bir şey olmadığı söylenebilir.

 

 1. Yüksekten düşme sırasında başını betona ya da sert zemine çarptığı için :
  1. Beyin kanaması
  2. Beyin ve kafada kalıcı ya da geçici hasarlar
  3. Alt ya da üst çene kırığı
  4. Diş kırıkları
  5. Üst damak yarılması
  6. Burun kanaması
  7. Ağız ve mukozasında kanamalar
  8. Dil ve dudakta kopma, yaralar ve doku kayıpları
  9. Gözlerin yuvadan çıkması

 

 1. Omur ve omurilikte problemler

 

 1. Kas ve iskelet sisteminde problemler
 2. Solunum Sisteminde Problemler – Akciğerlerde kanama ve ödem – Akciğerlerde delinme ve hava ile dolma – Diyafram fıtığı – Kalp krizi – Sternum (Döş kemiği) kırık – Göğüs kafesinde kırık ve dokuda delinmeler
 3. Sindirim sisteminde problemler – Bağırsak ve midede kanama ve hasarlar – İç kanama tehlikesi – Sindirim organlarının yer değiştirmesi
 4. Üriner sistemde problemler – İdrar kesesinde kanama – İdrar kesesinde hasar – İdrarda kanama – Böbreklerde hasar
 5. Deri ve dokularda kayıp ya da büyük hasarlar
 6. Ağrı duyusunda artış

 

 1. Akut ve kronik kanamalar Yukarıda saydığımız birçok semptomlar görülebilir.
 2. Bazı hayvanlarda biri bazı hayvanlarda bir kaçı görülmektedir. Veteriner hekiminiz uygun gördüğü test ve tedavi yöntemleri ile kedi ve köpeklerinize en uygun tedavi protokolünü önerecektir. Siz değerli hasta yakınları bulunduğunuz konum ve özel durumlarınızı değerlendirerek bazı kararlar almak zorunda kalacaksınız. Bu gibi durumlarda şanslı ve maddi anlamda en az hasarla ya da kötü bir gün olup maddi anlamda yorulacağınız bir süreç olacaktır. Siz hayvan yakınları olarak önlemleri almadığınızda bu durumlar karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda gittiğiniz nöbetçi veteriner klinikleri ile bir iletişim halinde olacaksınız.

 

PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ BAĞLICA

Bağlıca Nöbetçi veteriner kliniğimizde havaların ısındığı zamanlarda ( pencerelerin açılmaya başlandığı süreçlerde ) gündüz ve gece acil olarak çok fazla yüksekten düşen kediler gelmektedir. Kedim düştü acil veteriner, kedim balkondan atladı ne yapmalıyım diyorsanız Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniğimizi Çayyolu acil veteriner, ümitköy acil veteriner, koru acil veteriner, yaşamkent acil veteriner, Etimesgut acil veteriner, Çankaya acil veteriner, Mustafa kemal Mah. Acil veteriner, incek acil veteriner olarak 7/24 veteriner kliniği olarak arayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın