Kuş beslenmesi


 

Muhabbet kuşu beslenmesi

Herşeyden önce kuşunuz için alacağınız yemlerde en önemli 2 faktör vardır. Bunlardan biri, aldığınız yemin kapalı ambalajlı ve son kullanma tarihi geçmemiş iyi bir markanın yemi olması, bir diğeri ise yemi aldıktan sonra yemin doğru muhafazasıdır. Öyle ki aldığınız yem açıkta satılan bir yem ise, bozulabilirliği yüksek, dışardaki yada satılan yerdeki kuşların havasıyla temas etmiş bunlara bağlı olarakta temizlik ve sağlık açısından düşük kaliteye geçmiş olabilir. Bunlar sizin evinizdeki hassas yapılı kuşunuzu kolayca hasta edebilecek ve bağışıklığını düşürebilecek faktörler arasındadır. Aslında bu benim evden dışarı çıkmayan kuşum neden hasta oldu sorusunun cevaplarından biridir. Evdeki kuşlara hastalık; yediği yemden, evdeki diğer kuşlardan, sizin dışardaki kuşların dışkısı vs. ile birşekilde temasınız sonucu eve bu hastalık etkenini getirmenizden, düzenli kafesin temizlenmemesinden, kuşunuzun rüzgara yada suya temasından ve üşütmesinden gibi faktörler neticesinde hastalanır. O yüzden kaliteli ve doğru ambalajlı bir  yem sizin kuşunuzun hastalanmasının önüne geçmeden en önemli faktörler arasındadır.

Herşey yolunda gitti, doğru ambalajlı ve iyi bir markanın yemini aldınız. Fakat eve getirdikten sonra yeminin paketini hava almayacak eşkilde muhafaza etmezseni yem bayatlar ve kalitesi düşer. Yada yemi ıslak bırakır, rutubete maruz bırakırsanız yemden çeşitli aflatoksin ürer ve bu da kuşunuzu hasta eder.  O yüzden zaman zaman kuşunuzun yemini kontrol edin ve yemlik dibinde kalan az miktardaki yemi döküp yeni yem hazırlayın. Zamanla tabanda kalan yem üzerine ilaveler edildikçe tabanda kalmaya devam eder ve bu da bozulmayı arttırır. Mümkün oluduğunca yemliği ve suluğu dip dibe koymayın. Kuşunuz su içtikten sonra yemliğe yöneldiğinde yemliği ıslatır ve yemde aflatoksin üremesine neden olur.

Muhabbet kuşu yemlerinin içinde karışık olarak sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı, aspur (kanarya yemi) ve nijer tohumu mevcuttur. Bunlar kuşun günlük yem ihtiyacını karşılamaktadır. Evden verilen extra gıdalar kuşunuzun hastalanmasına ve en önemlisi bir veteriner hekime götürdüğünüzde hastalık sebepleri araştırılırken hekimin kuşun beslenmesi konusunde ne yediğini bilememesine neden olur. Zaman zaman Muhabbet kuşu yeminin dışına çıkılması gereken durumlar olur fakat bunun kontrollü ve ihtiyaç hasıl olduğunda yapmanız gerekir. Bu tarz durumlarda hekiminizden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın