Kedime neden aşı yaptırmalıyım?


Kedime Neden Aşı Yaptırmalıyım?

 

            Bilindiği üzere kedilerde tedavisi olmayan veya tedavi edildiğinde kalıcı hasar bırakan hastalıklar için belirli zamanlarda aşılar uygulanmaktadır. Aşılarını düzgün takip eden ve yaş grubuna göre kedilerini düzgün besleyen kedi sahipleri kedilerinde hastalıklarla karşılaşma oranı daha düşüktür. İstatistik olarak ortalama ölümle sonuçlanan hastalıkların %50 ‘si aşılar yapılmadığından dolayı olmaktadır.

Kedilerde yapılan aşılar; vücuda verildiğinde, immun sistemi uyararak hastalıklara karşı spesifik aktif bir bağışıklık oluşturan ve bu yolla canlının korunmasını sağlayan; mikroorganizmaları, bunların komponentlerini veya metabolik ürünlerini içeren biyolojik maddelerdir.

Aşıların sonucunda oluşan bağışıklık; vücuda giren veya verilen mikroorganizma, toksin, toksoid, protein ve polisakkarid gibi yabancı maddelere karşı vücudun bütün genel ve özel savunma mekanizmalarıyla karşı koyması, direnç göstermesi ve kendini korumasıdır.

Doğal bağışıklık; Canlıların anatomik, fizyolojik, fiziksel, kimyasal özellikleri ve kalıtsal karakterleri ile hastalık etkenlerine ve diğer maddelere yönelik genel savunma mekanizmasıyla karşı koyma yeteneğidir.

Kazanılmış bağışıklık; Canlıların, özellikle doğduktan sonra çeşitli mikroorganizmalarla veya bunların antijenik özelliğe sahip toksin ya da metabolik artıklarıyla karşılaşarak vücutlarında bu antijenlere karşı spesifik antikorların oluşmasıyla hastalık etkenlerine karşı koyma yeteneğidir.

Antijen; Vücuda girdiğinde immun sistemi uyararak kendine karşı antikor oluşumunu uyaran biyolojik maddelerdir.

Antikor; Vücuda giren antijenik maddeye karşı spesifik olarak, immun sistem tarafından üretilen biyolojik maddelerdir.

Özetleyecek olursak; Evcil hayvanların aşılanması hem evcil hayvanları hemde insanları  pek çok hastalıktan korur. Evcil hayvanları ölümcül hastalıklara karşı koruyan aşılar, bağışıklık sisteminin oluşmasına da yardımcı olur. Özellikle anne sütünü yeterince içmediği için bağışıklığı olmayan yavru evciller daha çok kış aylarında ve uygun olmayan şartlarda hastalıklara kolaylıkla yakalanarak, ölebilir. Bu sebeple  aşılar bağışıklık kazanmalarına yardımcı olarak evcil hayvanları  hastalıklardan korur. Evcil hayvan sahipler ve temas eden kişiler aşılı ve parazit ilaçlaması yapılmış evcil hayvanlar ile daha güvenli ve sağlıklı yaşarlar. Parazit  ilaçlaması ve aşılama yapılmamış ara konakcı evcillerden parazit, parazit yumurtası, larva ve bazı hastalık etkenleri insanlara bulaşabilmetedir. Bu yüzden evcil hayvanların sağlığını önemsediğimiz gibi fazlasıyla halk sağlığnıda önemsiyoruz. Paraziter mücadele ve aşılamaların yapılması çok önemlidir.

Parazit ilaçları ve aşı ücretleri nelerdir?

Parazit ilaçları ve aşı ücretleri uygulanan ilacın kalitesine göre ve kedilerin canlı ağırlığına göre değişiklik gösterir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın