Goldenlar


Golden lar nasıl bir Köpektir?

                Goldenların geçmiş tarihte çeşitli ırkların birleşmesi ve neticesinde iyi bir av köpeği olması ile bilinir. Fakat günümüzde tamamen evcil ve dost cansılı bir köpek ırkıdır. Eğer evinizde sevmeyi ve sevilemeyi isteyen hiperaktif bir köpek olmasını istiyorsanız Golden lar tam da size göre. Özellike kedini sevdirmek için yapmayacakları yoktur. O yüzden evinizi hırsızdan korumak amaçlı bir köpek besleyecekseniz golden son tercihiniz olmalı. Golden lar genellikle insan ayırmaz, yabancı seçmez herkese kendini sevdirir ve herkesle oyun oynama eğilimine girer. Özellikle sabırlı olması ve komutlara çabuk adapte olması vesilesiyle hızlı eğitilebilir bir ırktır. Eğitiminin diğer ırklara nazaran daha kolay olmasının altında ödüllendirilmesi yatar. Ödüllendirilmeyi ve aferin alıp sevilmeyi hayat felsefesi haline getiren goldenlar zaman zaman şımarıp sahibinin istemeyeceği hallere girebilir. Özellikle golden sahiplerinden en çok duyulan şikayet ‘’Sanki evde hiç yemek vermiyormuşumda dışardaki sokak köpeklerine dökülen mamalara tamah ediyor beni rezil ediyor ‘’ cümlesidir. Bunun en bilinen sebebi goldenlarda iştah oldukça fazladır. Kolay obez olabilen yapılarından dolayı özellikle ölçülü besleme ve düzenli egzersiz yaptırılması gerekir. Referans olarak erkek cinsinde boy, 56 – 61 cm, dişileri; 51 – 56 cm ve referans kiloları; erkeklerde 27 – 36 Kg, dişilerde ise 25 – 32 Kg şeklindedir. Bunun üzerindeki kilolar onları kilolu statüsüne taşır.

                Bazı Goldenlar allerjen bir bünyeye sahip olurlar. Özellikle mevsimsel dönemde hapşırıklar, ciltte kızarıklar şekillenebilir. Beslenme kaynaklı deri altı yağ birikimleri ve kabarmalar kaşınmalar sık karşılaşılan durumlar arasındadır.

                Goldenlar sevecen yapılarından dolayı, evde bebek ve çocuklar la iyi geçinirler. Oyun oynama eğiliminde olmaları çocuklar tarafından sevilmelerini sağlar.

                Goldenlar tüyleri uzayan köpek sınıfındandır. O yüzden yılın belirli zamanlarında traş edilmesi gerekir. Uzayan tüyler iyi bir bakımı gerektirir. Özellikle belirli aralıklarda köpek şampuanı ile yıkama ve tarama yapılmayan tüyler kıtıklaşır ve bakteri barındırır hale gelir. Golden besleyenler için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

                Golden lar iyi bir eğitimle hem bahçede hemde apartmanda beslenebilen bir yapıya sahiptir. Yersiz havlamaları olmayan olğunda da  basit eğitimlerle durumu kontrol altına alabileceğiniz bu ırklar hertürlü soyal ortma adapta olabilen bir ırktır.

 Golden larda evdeki bireyleri yada diğer evcil hayvanlarınızı kıskanmalar görülebilir. Bu kıskançlıklar istenmeyen davranışlar sergilemesine neden olabilir. Eğer bir Golden yersiz havlama, sahibini ısırma, yasak yerlere idarar ve dışkılama yapma gibi davranışlar sergiliyorsa bu gibi davranışlar bir davranış bozukluğu olduğuna işaret eder. Böyle bir durumda veteriner hekiminizle iletişime geçin. Sorunun tespiti yapılıp ona göre bir terapi uygulandığında bu tarz problemlerin çözüme kavuşması sağlanır.

                Tüm özellikleri ile Goldenlar altın gibi bir kalbi olan muhteşem canlılardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın