Muhabbet Kuşu Banyosu


Muhabbet Kuşu nasıl Yıkanır?

                Evimizde beslediğimiz muhabbet kuşlarının zaman zaman kirlendiğini düşünerek yıkama ihtiyacı hissederiz. Oysaki muhabbet kuşları sandığımız kadar sık yıkanmazlar. Muhabbet kuşları zaman zaman kafeslerindeki suluklardan gagalarıyla aldıkları suyu tüylerinin arasına bırakarak kendilerini temizlerler. Bu onlar için yeterlidir. Fakat havaların sıcak olduğu, ortamın tozlu olduğu ya da suluklarındaki suyun vitaminli ya da ilaçlı olduğu durumlarda takviye olarak onlara bir banyo ortamı hazırlayabiliriz. Muhabbet kuşları için yapılmış banyo havuzları, evimizdeki ufak kâseler bu iş için güzel materyallerdir. Eğer kuşunuz evinizdeki lavaboya alışıksa çeşmeden çok kısık bir su açarak kuşunuzun ihtiyacı olan yıkanma ihtiyacını sağlayabilirsiniz. Bu anlattığım işlemeler muhabbet kuşunuzun kendi kontrolü dâhilinde gelişen bir yıkanma durumudur. Bu sayede kuşunuz fazla suya maruz kalmayacağı için üşütme ya da hastalanma riskini minimaliz e etmiş olur.  Kuşlar içgüdüsel olarak ne kadar ıslanması gerektiğini ölçebilecek canlılardır.

Muhabbet kuşu yıkaması sırasında kaçınmanız gerekenler

                Muhabbet kuşları yıkaması için sadece temiz bir su olması yeterlidir. Dalin, deterjan, sabun vs. gibi kimyasallardan kaçınmalısınız. Bu tarz kimyasallar kuşunuzun zehirlenmesine, derisindeki PH sının bozulmasına ve en kötüsü ölümü ile sonuçlanmasına sebep olabilir.

                Muhabbet kuşunu kesinlikle lavaboda kendiniz yıkamayın. Fazla miktarda suya maruz kalması onu üşütüp öldürebileceği gibi, sizin ona bu muameleyi yapmanızdan kaynaklı onu yoğun strese sokarak kalp krizi geçirmesine sebep olabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar ani ölümle sonuçlanır.

                Muhabbet kuşunuzun üzerine sprey ile su sıkarak yıkamak, onun ne kadar ıslanması gerektiği konusunda yanılmanıza sebep olabilir. Bu konuda yeterli tecrübe ve deneyime sahip olmadığınız için fazla sıkılan su kuşunuzu fazla ıslatır ve üşütmesine sebep olur. O yüzden üzerine fısfıslayarak yıkama işlemini çok tavsiye etmiyoruz. Peki, petshoplarda kuş temizleme solüsyonları satılıyor onlar bunları kullanmak ta sakıncalımı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Petshoplarda kullanılan sprey temizleme solüsyonların içerisinde genellikle gümüş iyonu barındırır ve kaşınan kuşlarda pethoplar tarafından tavsiye edilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken husus kuşunuzun kaşınma sebebini ortaya koymaktır. Kuşunuz mantar kaynaklımı kaşınıyor, parazit kaynaklımı kaşınıyor, alerjik bir durumdan mı kaşınıyor yoksa suluğuna kattığınız vitaminli suyu üzerine sürdüğü için mi kaşınıyor önce onu belirlemek lazım. Eğer kuşunuz kaşınıyorsa bir veteriner hekime götürmeniz en doğru olandır. Sizin kullanacağınız petshop ürünleri sebebi ortaya koymadan bir uygulama olur ve ne kadar uygulamanız gerektiği konusunda da yanılgıya düşmenize sebep olur. 

                Kuşunuz bilinçli ya da bilinçsiz olarak bir şekilde ıslandığını varsayalım. Kesinlikle üzerine üfleyen saç kurutma, pervane gibi aletleri ona tutmayın. Bunlar onu ciddi strese sokacağı için kalp krizi ve ölümle sonuçlanır. Onun yerine rüzgârsız, hafif sıcak bir ortam hazırlayarak kurumasını sağlayın. Bunun için düşük ısıda (30-40 derece ) çalıştırılmış bir peteğin üzerindeki ızgaraya kuşunuzu koyabilirsiniz. Ya da yaz aylarında iseniz kaynar olmayacak şekilde bir sıcak su torbası hazırlayıp üzerine havlu örterek kuşunuzu üzerinde tutabilirsiniz.

One thought on “Muhabbet Kuşu Banyosu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın