Kedi ve Köpek Kısırlaştırma Operasyonu


Kedi ve Köpek Kısırlaştırma Operasyonu

 

Kedi ve köpek kısırlaştırma operasyonu için ilk önce genel bilgilerden başlayım. Köpekler monoöstrik hayvanlardır, yılda genellikle iki östrus siklusu gösterirlerse de aslında monoöstrik kelimesi siklusların birbirini periyodik olarak takip etmemesi anlamındadır ve her iki östrus arasındaki süre değişkendir. Köpeklerde siklusun östrus döneminde spontan olarak ovulasyon şekillenmektedir.

Köpeklerde seksüel siklus 4 evrede incelenmektedir. Bu evreler, proöstrus 9 gün (5-20 gün), östrus 9 gün (5-15 gün) diöstrus (metöstrus) 75 gün (50-90 gün) ve anöstrus 120 (80-240 gün) gün sürmektedir. Kedi ve köpekler ev veya bahçe içlerinde bakıldıklarından östrus sırasındaki davranışları sorun olabilmektedir. Bir batında fazla sayıda yavru yapabilmeleri, gebelik ve doğum sırasında karşılaşılan sorunlar nedeniyle çoğunlukla gebe kalmaları istenmemektedir. Uzun zamandır kedi ve köpek gibi ev hayvanlarında cerrahi kısırlaştırma güvenilir ve kalıcı tek kontrasepsiyon yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Dişi kedi ve köpek cerrahi yöntemle kısırlaştırılması 

 

Veteriner hekimlikte yaygın olarak başvurulan girişimlerdendir. Kısırlaştırma ameliyatları öncesinde Progesteron uygulamaları bu konuda bazı avantajlar sağlasa da önemli yan etkilerinin bulunması, uzun süreli kullanımda sorunlar yaratmaktadır. Köpek ve kedilerde kullanılacak olan ideal bir hormon ovaryum aktivitesini de baskılaması uterus ve meme dokusunun sağlığı açısından gerekli olmaktadır. Günümüzde bu alanda kullanılan preparatlar bulunmakla birlikte operatif kısırlaştırmaların daha başarılı bir yöntem olduğu kabul görmüştür. Evcil hayvan sahiplerinin östrus siklusu konusundaki temel öğeleri bilerek östrus baskılama yada kısırlaştırma uygulamalarına Veteriner Hekimleri ile birlikte karar vermeleri en uygun değerlendirmedir.

 

İlk kısırlaştırma yaşı 6-8 ayla başlamakla birlikte yaşam siklusunun her döneminde gerçekleştirilebilmektedir. Metrial ve endometrial hastalıklar, genital sistem enfeksiyonları, östrus siklus dönemleri dikkate alınarak veteriner hekimce karar verilmesi gereken bir gerekliliktir. Östrus siklusunun baskılanması dışında veteriner hekimlerce karar verilen kastrasyon, overektomi, ovariohisterektomi vb. seksüel aktivite operasyonları cerrahi yöntemlerle uzman bir kadro tarafından yapıldığında operasyon öncesi, operasyon sırası ve operasyon sonrası uygulamalar ve tedavilerin riski az olduğu kabul görmüştür.

 

Evcil hayvan sahiplerimizin hekimleriyle beraber verecekleri uygulama kararları kısa sürede iyileşme ve sonuç verebilmektedir. Irk özellikleri, cinsiyet, beslenme gibi faktörlerden etkilenmekle birlikte kısırlaştırma operasyonları hayvan sağlığı için tehdit oluşturmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın