Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme |Açık Veteriner


KEDİ VE KÖPEKLERDE ZEHİRLENME

 

Zehirlenme hadisesi kedi ve köpeklerde her zaman kesin olarak tanımak olası değildir. Ancak kedi ve köpeklerde;

  • Zehirli maddenin alındığının fark edilmesi,
  • Zehrin bulunması,
  • Zehrin etkisine göre klinik semptomların görülmesi,
  • Klinik ve Laboratuvar muayene ile tespit edilir.

Kedi ve köpeklerde zehirlenmeler, kusma, halsizlik, ishal, üremi, akut nefritis, hepatopatiler, gastroenteritisler, volvulus, bağırsak invaginasyonları, kalp yetmezliği, iç kanama, dolaşım bozuklukları gibi olaylarla karşımıza çıkar.

Evcil hayvanların zehirlenmesinde birden fazla etken vardır. Evinizde bulunan kimyasal maddeler, fare zehirleri, zirai ilaçlar, toksik ilaçlar, bozuk gıdalar, bitkiler, çikolatalar(köpekler için oldukça zehirli) gibi birçok zehirli madde vardır.

Eğer kedi ve köpek zehirlenmesiyle karşılaşırsanız, acil veteriner hekiminiz ile danışıp acilen veteriner kliniğine götürmeniz gerekir. Acil veteriner hekim muayenesinde zehrilenme zamanına bakılıp teşhis sonrası kusturma, mide yıkaması, sürgütlerin verilmesi ve dolaşım sisteminde seyreltilir, idrar ile atılması sağlanır. Zehir dolaşımı vücutta yayılmadan  atılması sağlanarak hayati tehlike azaltılır.

Kedi  ve köpek zehirlenme vakalarında hekim kontrolü olmadan herhangi bir uygulama yapmayınız. Zehirlenme durumlarında sakin kalmanız gerekir. Her yaptığınız müdahale hekiminizin işini daha da zorlaştırır. Böyle durumlarda ilk yapmanız gereken nöbetçi veteriner kliniği arayıp hekim kontrolünde müdahale edilmesi, gerekli tetkiklerin yapılmasıdır.

Zehirlenme semptomları gördüğünüzde bizim kliniğimizi 7/24 acil veteriner kliniği olarak arayabilirsiniz. 7/24 nöbetçi veteriner hekimimiz bulunmaktadır. Pethekim veteriner kliniğimiz her zaman açık veteriner kliniktir. 7/24 kesintisiz uzman kadrosu ile sağaltım sunmaktadır.

PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın