Kediler Neden İdrar Yapamaz ? | Bağlıca veteriner


KEDİLER NEDEN İDRAR YAPAMAZ?

 

 

Bağlıca Veteriner Hekimlik hizmetlerini yürüttüğümüz çalışma alanlarımızda

Baglica veteriner

yaptığımız kedi muayenelerinde sıklıkla idrar yolu sorunları görülmektedir. Kediler Neden idrar yapamaz?

Birbirine benzer şikâyetler olması bu tür hastalıkların muayene edilmesi gerekliliğini ortaya koyar. Spesifik bir ayırıcı teşhis ile idrar yolu sorunu netleştirilerek tedavi edilir.

 

KEDİLERDE İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Kedilerde İdrar yolu enfeksiyonları, bütün kedilerde olabileceği gibi erkek kedilerde daha sık rastlanmaktadır. Böylelikle idrar yolu taşları, böbrek sorunları, kilo, diyabet, bakteriyal, fungal enfeksiyonlar ve  tümöral olgular vb. hastalıkların semptomu olarak ortaya çıkabilecek idrar yapamama sorunları Veteriner Hekimlerin müdahalesiyle teşhis ve tedaviye ihtiyaç duyulan hastalıklardır. Tedavilerinin geciktirilmesi nefrolojik sorunlara sebep olabileceğinden tedavide erken ve hassas davranılması önemlidir.

 

KEDİLERDE İDRAR YOLU HASTALIKLARI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği

Kedilerde idrar yolu hastalıklarında;

  • İdrar yapan kedi zorlanır.
  • İdrar yapan kedi kesik kesik idrar yapar.
  • Kedi sık sık idrar yapmak için kumuna gider.
  • Kedi cinsel organını sık yalar.
  • Kedi kumunun dışındaki yerlerde idrar yapabilir.
  • Kedi kokulu idrar yapabilir. 

 

KEDİLERDE İDRAR YOLU TAŞLARI

Bağlıca veteriner Pethekim veteriner Kliniği

Kedilerde İdrar Yolu Taşları, sert minerallerden oluşan sitruvit ve oksalat taşları gibi kristalize yapıdaki oluşumlardır. Bu taşlar böbrekte olabileceği gibi idrar yollarında ya da idrar kesesinde de olabilmektedir. İdrar yolu taşları diye bilinen bu oluşumlar idrar yolu enfeksiyonlarını

ve idrar yolu tıkanıklıkları oluşturabilmektedir. Sitruvit taşları fosfor ve amonyaklı bileşenlerden oluştuğu, oksalat taşlarının ise kalsiyum bileşenlerinden oluştuğu bilinir.

Bağlıca Veteriner Hizmet Bölgemizde Pethekim Veteriner Kliniği’nde Laboratuvar idrar ve kan tahlilleri,  nefrolojik ve ürolojik USG ve diğer teşhis yöntemlerini de kullanarak spesifik teşhis ve tedavi uygulanmaktadır.

 

KEDİLERDE SİSTİT

Kedilerde sistit ; Mama değişiklikleri sekonder enfeksiyonlar, stres faktörleri gibi faktörlere bağlı olabileceği gibi bazı durumlarda  sebebi belli olmayabilir. 

Kedilerin idrar yapamama, renksiz idrar yapma gibi sorunlar sistit olarak değerlendirilebilir.

 

Bağlıca Veteriner Pet hekim Veteriner Kliniği

 

 

KEDİLERDE İDRAR YOLU TIKANIKLIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kedilerde idrar tıkanıklıkları; Veteriner Hekimlerce yapılan teşhis sonucuna göre etkenin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılacak tedavi ile düzelir. Bunlar enfeksiyon kaynaklı bir idrar yolu kapanması ise enfeksiyon tedavi edilir. İdrar taşlarının idrar kanalını kapatması ise idrar taşları uzaklaştırılır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği Kedilerde İdrar Yolu Sorunlarına uzman yaklaşımı ile ileri tetkik yöntemleri ile çözüm oluşturmaktadır.

Kediler Neden İdrar yapamaz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın