KEDİ | Üreme fizyolojisi

KEDİLERDE ÜREME FİZYOLOJİSİ

                Yetişkin dişi kediler mevsimsel proöstrus gösterirler. Yani mevsime bağlı kızgınlık şekillenir. Çiftleşme olgunluğuna yani pubertasa ulaşma yaşı ırk, ısı, ışık ve doğum mevsimindeki canlı ağırlık gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Çiftleşme mevsiminde sikluslar; gebelik hayali gebelik veya hastalıklar dışında kesilmez ve sürekli tekararlanır.

                Yetersiz süre ve miktarda gün ışığından maruz kalma evde ya da kapalı ortamda barındırılma dişi kedilerde uzamış kızgınlıksız yani uzamış anöstrüslerin en önemli nedenidir.

                Dişi kedilerde pubertasa yani çiftleşme olgunluğuna ulaşma yaşı 5 gibi kısa bir sürede olur iken, 12 aya kadar uzayabilmektedir. Genellikle safkan ırklar melez ırklara göre daha geç yaştga pubertasa ulaşır. Yine sokak kedileri evde beslenen kedilere oranla daha hızlı pubertaya ulaşır. Kediler için uygun çiftleşme yaşı 1,5-7 yaş arasında değişir. Bu aralık bazen 14 yaşına kadar uzamaktadır. Ancak 7-8 yaşından büyük dişi kedilerde sikluslar düzensizleşir, bir batında  doğan yavru sayısı azalır. Yavru atma ve anamoali doğumlar artar.

                Erkek kediler ise dişi kedilerden 1-2 ay sonra 3,5-4kg canlı ağırlığa ulaştıklarında pubertasa erişirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın