Kedilerde İdrar Yapamama Problemi | Nöbetçi Pethekim Veteriner


Kedilerde İdrar Yapamama Problemi

 

 

Kediler doğal ortamlarda sıvı ihtiyacını besinlerden ve sudan karşılamaktadır. Canlılarda, aldıkları besin ve sıvıları çeşitli organlarda emilir ve zararlı atıklar dışkı ve idrar yollarıyla atılır. Kediler idrar ve dışkılarını kuma yaparlar. Evcil kedilerde de ihtiyaçlarını gidermesi için çok çeşitli kumlardan bir tanesini kullanmaktayız. Kedilerde birden fazla sebepten dolayı kumuna gittiğinde idrarını yapamaz veya zorlanır. İdrar, vücudun istenmeyen atık maddelerinden oluşan bir sıvıdır. Eğer bu atık maddeler atılmazsa, zararlı maddeler tekrar geri emilir. Tekrar geri emilen maddeler bazı sorunları beraberinde getirir. Kedilerde idrar yapamama problemi varsa;

Kedilerin idrar yapıp yamadığını nasıl fark ederiz? Nelere dikkat etmeliyiz?

1. Kedimiz günlük ne kadar su tüketiyor?
2. Kedimiz günde kaç kere kumuna idrar yapmaya gidiyor
3. Kedimiz idrar yaparken ağrılı bir ses çıkarıyor mu?
4. Kedimiz kumuna gittikten sonra kumda idrar var mı, varsa miktarı ne kadar ve rengi nasıl?
5. İdrarında kan var mı?
Bu gibi soruları kendiniz evde kedimizi gözetleyerek 7/24 nöbetçi veteriner kliniğimize getirmeniz gerekip gerekmediği konusunda yardımcı olacaktır.

 

Veteriner Hekimimiz, Pethekim Veteriner Kliniğimizde veya diğer kliniklerde kedilerde idrar yapamama problemi teşhisini koyarken dikkat ettiği semptomlar;

Kedimiz kumuna sıklıkla gitmesi, kumunun dışına idrar yapması veya kaçırması, kedimiz kuma gittiğinde idrar yaparken ağrılı bir şekilde bağırması, kuma gittiğinde idrar yaptığı pozisyonunun değişmesi, idrar yapmadığı için sürekli kumda kalması. İdrarı kontrol ettiğinizde kan ve renginin koyulaşması. Kedinizin idrar dışındaki diğer komplike durumları da görebilirsiniz. Kusma, iştahsızlık, depresyon, denge kaybı sinirsel problemler, idrar kesesinde yırtılma var ise iç organların hasarı nedeniyle koma durumu görülür.

Çankaya 7/24 Nöbetçi Pethekim Veteriner Kliniğimizde kedilerde idrar yapamama olgularına çok fazla karşılaşırız. Erkek kedilerimizde, dişi kedilere göre daha fazla tıkanma gözlenmektedir. Çünkü erkek kedilerimizde idrar yolu uzundur ve idrar taşları nedeniyle tıkanır.

Kedilerde İdrar Yapamamasının nedenleri nelerdir?

Kedilerde idrar yapamamasının nedenleri, enfeksiyöz (bakteri,viral, paraziter) sebeplerden böbrek ve idrar yollarının enfekte olması, az su içilmesine bağlı metabolizma hastalıkları, kalitesiz mama kullanımı nedeniyle tuz oranı fazlalığında kristallerin oluşması, sürekli kuru mama ile beslenmesi, genetik faktörler, hareketi az olan kediler, çok fazla stres altında kalınması, aşırı beslenme, aşırı ilaç kullanımı gibi birçok sebep vardır.

7/24 Nöbetçi Pethekim Veteriner Kliniğimizde tanı;

Hemogram, biyokimya analiz sonuçları, idrar kültürleri, idrar örneği alınıp mikroskop incelenmesi, Ultrasongrafi ve Röntgen sonucunda ve anamneze göre kesin tanıya varılır. 7/24 Nöbetçi veteriner kliniğimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Tedavisi;

Her zaman erken teşhis ve tedavi biz veteriner hekimlerin işini kolaylaştırır. Ancak idrar yapamama problemi genellikle sonradan anlaşılır. Tedavisi ise nöbetçi veteriner kliniğimizde gerekli teşhisten sonra veteriner hekimimizin önereceği serum, ilaç ve diyet tedavileri ile mümkündür.

Korunma;

• Beslenmesi düzgün olsun,
• Stres oluşturan faktörler ortadan kaldırmaya çalışın,
• Hareket etmesi sağlayın,
• Yeterince su içsin, sürekli önlerinde taze su bulundurun,
• Sürekli kuru mama yemesin,
• Kaliteli kuru mamalar verin,
• 6 ayda bir rutin olarak kontrol ettirmelisiniz.

Eğer kedinizde idrar yapamama, kusma, kumda ağrılı bir şekilde ses çıkarma, kanlı idrarı varsa 7/24 Nöbetçi PETHEKİM Veteriner Kliniğimize ulaşabilir her türlü imkanlarla tedavi ettirin. Çankaya, Beysukent, Bağlıca, Ümitköy, Mustafa Kemal mah., Dikmen, Balgat bölgeleri, diğer bölgelerden Veteriner Kliniğimize gelen hastalarımıza her türlü yardımcı oluyoruz.

7/24 NÖBETÇİ PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın