Kedilerde kusma


Kedilerde rutin Kusmalar Normal mi?

                Kediler kendilerini yalarak temizlerler. Kendilerini yalayarak temizledikleri için fazlaca tüy yutarlar. Tüyler midede birikir ve belirli miktra ulaştığında kediler bunu kusma eğilimine girer. Herzaman kusamadıkları yada midedeki tüm tüylerin tamamını kusamadıkları için tüyler bağırsakta birikir. Tüyler belirli miktarı aştıktan sonra tıkanıklıklara neden olur. Bu aşamada kedinin dışkılamadığı ve durgunluğu fark edilip müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Kediler için bir hayati durumdur.

Kedilerde yutulan tüylerin fizyolojisi

                Kediler kendilerini yalayarak temizer ve belirli miktarda tüy yutarlar. Yuttukları tüyleri kusmaya çalışırlar. Bir kısmını kusar ama kalan kısmını kusabilmek için dışarıdan takviye alır. Kedi otu yiyerek kusar. Belirli yaştan sonra yavaşlayan sindirim sistemi ve kusma refleksine kedi otuda yetersiz kalır. Bu aşamada tüyleri mide ve bağırsakta çözen malt kullanamayan sokak kedileri tıkanıklar yüzünden ölür. Bir tüyün ölümü nasıl tetiklediğinden bahsedelim. Tüyler bağırsaktaki geçişi yavaşlatır yada durdurur Belirli zaman aralığında bağırsaktan geçmesi gereken dışkı gereğinden fazla bağırakta kalır ve fazlaca emilim olur. Bu fazlaca emilim toksikasyonu beraberinde getirir ve toksikasyon neticesinde ölümlerler şekillenir.

Malt nedir ve nasıl çalışır?

                Küçük kediler refleks olarak kusabilsede genellikle tüm kediler kusmak için dışarıdan takviye alma eğilimindedir. Kedi otu olarak bilinen otlar tam bu iş içindir. Kediler bu otu yer ve kusar. Fakat Evde bulundurulması zor olduğu ve çok pratik olmadığı için bu amaçla üretilen doğal ürün olarak Malt lar var. Macun kıvamında ve üzerinde ‘’Anti hair ball paste’’ olarak yazan malt’lar buğday özğünden yapılır ve 2-3 günde bir nuhut tanesi kadar yedirildiğinde kedilerin mide ve bağırsağındakiği tüyü çözer ve ilk zaman kusmayla akabinde dışkıyla atılımını sağlar.  O yüzden malt ilk hafta hergün sonraki haftalar 2-3 günde bir nohut tanesi şeklinde verilerek vücutta belirli bir titrede malt desteklenir. İlk malt kullanımında kusmların artışı normaldir. Sonrasında tüyler bağırsakta da çözüleceği ve dışkı yoluyla atılımlar şekilleneceği için kusmalar azalır.

İyi malt yada kötü malt varmıdır?

                Her üründe olduğu gibi kaliteli ve kalitesiz ürünler mevcuttur. Kaliteli maltlar tadı güzel olduğu için kedi severek yer. Aynı zamanada kaliteli formülasyonu sayesinde tüyleri iyi çözer.

Hastalığa bağlı kusma nasıl olur?

                Tüy kusmaları fizyolojiktir ve tüy yumakları kusmuk içeriğinde görülür. Hastalık yada zehirlenme belirtisi olan kusmalarda kusma içeriği; köpüklü, tortulu, sindirilmemiş gıda içeriği yada yeşil, sarı, siyah gibi olabilir. Bunlar farklı durumların belirtileridir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir veteriner hekime götürmelisiniz. Bir çok hastalığın belirtilerinde biride kusmadır.

               

One thought on “Kedilerde kusma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın