Bizi Arayın: 0555 888 1043    Email: [email protected]

Pethekim | Kedilerde Enfeksiyoz Peritonitis (FIP)

Önemli Bilgiler

Pethekim | Kedilerde Enfeksiyoz Peritonitis (FIP)

FIP kedilerde corona virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Kedinin bu hastalığının teşhisi immun sisteminin güçlü olup olmadığına göre göstereceği bulgularla anlaşılır. FIP genellikle 6 ay ile 5 yaş arasındaki kedilerde görülmektedir.
Yavruların hastalığı annelerinden alabilme ihtimalleri de vardır. FIP iki formda görülür. Efüzif form; peritonitis yada ploritis le karakterizedir. Non efüzif form yada kuru form ise lenf nodülleri, böbrekler, gözler ve merkezi sinir sistemi organlarındaki lezyonlar ile karakterizedir. Bunun haricinde kuru FIP'li kedilerde aralıklı ateş ve iştahsızlık haftalarca devam eden bulgulardır.
Diğer klinik buluğların veteriner hekimlerce klinik ve labaratuvar muayenesi sonucunda teşhis konulan tanısı zor bir hastalıktır. Kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, retinal hemorajiler görülebilen bazı klinik bulgulardandır. Labaratuvar bulguları teşhisi kolaylaştıran yöntemlerdir. Doğru bir teşhisle uygun tedavi yöntemi kullanılarak veteriner hekimlerin kontrolünde tedavi ve koruma süreci başlatılmalıdır.


Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? (0 Yorum)

Yorum yada Cevap Yaz


Pethekim.com'dan Randevu Oluşturabilirsiniz.

Dilediğiniz saate randevu oluşturabilirsiniz, aşağıdaki butona tıklayın ve çıkan formu doldurup bize iletin. Size en kısa sürede ulaşalım.