KUŞLARDA İSHAL – Etimesgut Bağlıca Veteriner


KUŞLARDA İSHAL

 

 

 

Ankara Veteriner Hizmet Bölgelerinde Veteriner Hekimlik hizmetini üst düzey hassasiyetle en uç noktalara iletmeye çalışarak Pethekim Veteriner Kliniği olarak Bağlıca Veteriner,  Çankaya Veteriner,  Dikmen Veteriner,  Ümitköy Veteriner Çayyolu Veteriner, Yaşamkent Veteriner, Alacaatlı Veteriner, Yapracık Veteriner, Batıkent Veteriner, Eryaman Veteriner, Balgat Veteriner Hizmet Bölgeleri gibi geniş bir kitleye; Muhabbet Kuşları,  Papağanlar, Sultan Papağanı, Jako, Kanarya, Cennet Papağanı vb. birçok kuş türlerinde Veteriner Hekimliği dünyadaki gelişmeleri takip ederek evcil dostlarımıza sunuyoruz.

Bu yazımızda evlerimizin neşesi kuş dostlarımızın ishal olgularına kısmen değineceğiz. Kuş ishallerini süreç içerisinde yine yazarak teferruat ile sunacağız.

 

Kuşlarda İshal Sebepleri

  • Beslenme Faktörleri,
  • Bozuk yiyecek ve yabancı maddeler
  • Suyun uzun süre yuvada kalması ve değiştirilmemesi,
  • Sulukların pis olması ( bakteri üremesi ),
  • Böbrek Sorunları, sıcak-soğuk hava akımına kapılması,
  • Bakteri, mantar ve parazitler, Allerjenler, Kimyasallar,Toksinler, Aflatoksinler
  • Stres altında kalınca bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Viral Enfeksiyonlar temel olarak ishal sebebi olabilmektedir.

 

Kuşlarda İshal Belirtileri

İsahal olan kuşların dışkı kıvamı cıvık ya da bir miktar su ile bulaşık halde ve anüs bölgesi de dışkı ile bulaşık görünümdedir. Bir ya da iki kez ishal olguları hastalık olgusu olarak değerlendirilmesi için izlenmeli ve 3-4. kez ishal görüldüğünde Veteriner Hekime başvurulmalıdır.

İshal Olan Kuşlara Ne Yapılır

Kuşlar ishal  olduklarında vücut sıcaklığında düşme gerçekleşir. Vücut sıcaklıklarını 25-26 derecede tutmanız, onun üşümemesini sağlamanız gerekir. Ayrıca kuş ishallerinde su kaybı hızlı olduğundan mineral ve sıvı dengesi bozulabileceğinden dolayı sürekli temiz su bulundurularak sunulmalıdır. İshalli bir kuş için zaman ve tedavi çok önemlidir Bu yüzden Vakit kaybetmeden konu uzmanı Veteriner Hekimlere muayene ve tedavi ettirilmelidir.

İshalli Kuşlarda Besleme Şekli

İshal olan kuşların iştahları çoğu kez azaldığından dolayı sahipleri yemeleri için birçok alternatif mama ve gıdalar sunmaktadırlar. Beslenme çeşitliliği kuşların bağırsaklarını daha da rahatsız etmektedir. Bu yüzden ishalli kuşlarda tek parça olan bağırsağı rahatlatmak için yiyecek çeşitliliğini en aza indirmek gerekir. İçerisinde karışık olmayan sade sarı darılar tercih edilmelidir.  Sularımız mutlaka taze ve temiz olmalıdır.

Yukarıda bahse konu olan kuşlarımızı ishallerden korumak, onlar için koruyucu hekimlik hizmeti almak ve daha önemlisi onları vakit kaybettirmeden tedavi ettirmek önem arz eder. 7/24 Açık Veteriner Hekimlik Hizmeti sunduğumuz Pethekim Veteriner Kliniği ile 0555 888 10 43 numaralı telefondan iletişim kurarak randevu alıp destek alabilirsiniz.

 

 

Etimesgut Veteriner Hizmet Bölgesi 

Bağlıca Veteriner Hizmet Bölgesi

Kuşlarda İshal Sebepleri

Kuşlarda İshal Belirtileri

İshalli kuşlara ne yapılır.

İshalli Kuşlarda Beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın