TAVŞANLARDA DİŞ BAKIMI | Çayyolu Veteriner


TAVŞANLARDA DİŞ BAKIMI

 

Tavşanlarda diş sorunları ve diş bakımı ömür periyotlarında önemli bir er tutmaktadır. Yaşamları boyunca sürekli olarak büyüyen dişlere  sahip olmaları ve  bu nedenle bu dişler doğal olarak yıpranmış değilse periyodik olarak diş bakımını gerektirmektedir. Tavşan dişleri de enfekte olabilmekte, düzensiz şekil alabilmekte, diş taşı ve tartar oluşumu vb. hastalıkları   barındırabilmektedir.

Sağlıklı bir tavşanın, kobaylara benzer şekilde sürekli dişleri büyümektedir. Bu büyüme , diş etlerinin ötesinde büyük bir uzunluğa uzanan köklere  sahiptir, bu nedenle, hiper-traş dişler, süt dişleri gibi diğer diş tiplerine kıyasla  fazlaca uzundurlar. Çiğneme ve öğütme işlemi ideal bir uzunlukta kalmasına neden olur, ancak birçok tavşanın dişleri normal boyutun ötresinde uzayarak damak ve diş eti yaraları oluşturur. Hem ön hem de azı dişleri tavşanlar için sorun oluşturabilmektedir. Ağızların arkasındaki dişler veya dişler de aşırı uzunluklara oluşabilir.

 

Tavşanlarda Diş Bakımı nasıl olur?

 

Tavşanların diş bakımları mutlaka bir Veteriner Hekim tarafından yapılarak teşhis sonucunda yine Veteriner Hekim tarafından yürütülmelidir. Tavşanların ağızlarını açıp diş çalışması yapmak hassasiyet gerektiren hekimsel bir yaklaşımdır. Bir çok diş hastalığı ve bakımı sırasında uygun yöntemler ile sedasyon veya anestezi sağlanması gerekebilmektedir.

Tavşanlarda diş sayıları, dişlerin yumuşak doku altında kalmaları gibi olgularda kontrol edilmelidir. Bu muayenelerde Tavşanlarda röntgen ve görüntüleme sistemlerinide kullanmak gerekmektedir.

Pethekim Veteriner Kliniği Hizmet bölgeleri

Hamster, egzotik hayvanlar ve tavşanların diş ağız bakımları konusunda Bağlıca Veteriner , Ümitköy Veteriner, Yaşamkent Veteriner, Batıkent Veteriner, Eryaman Veteriner, Çayyolu Veteriner, Balgat Veteriner, Dikmen Veteriner, Ayrancı Veteriner, Etimesgut Veteriner Sincan Veteriner Hizmet Bölgelerimizde Pethekim Veteriner Kliniği olarak çok sayıda tavşanda ağız ve diş sorunu ile karşılaşarak Veteriner Hayvan Hastalıklarının tümünde olduğu gibi bu alanda da konu uzmanı hekim hizmetlerimizi sunuyoruz.

Tavşanda Çiğneme Sorunu, Tavşanda Diş Temizliği, Tavşanda Diş Kısaltma vb sorunlar için 7/24 Açık Veteriner olarak son teknoloji ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almak için Pethekim Veteriner Kliniğinden randevu alabiliriniz..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın