Kediler Neden Fazla Tüy Döker ? | Bağlıca veteriner


KEDİLER NEDEN FAZLA TÜY DÖKER? 

 

Kediler neden fazla tüy döker? Sorusunun cevabı birçok sebepten olabilir şeklindedir. Kedilerdeki tüy dökümünü Bağlıca  Pethekim Veteriner Kliniği olarak üç temel başlıkta değerlendiriyoruz.

KEDİLERİN TÜY DÖKME SEBEPLERİ

Kedilerde Fizyolojik Tüy Dökülmesi

Kediler neden fazla tüy döker?

Kedilerde tüy dökülmesi büyüme evrelerinde, yavru kedilerde tüy yenilenmesi olarak, mevsim geçişlerindeki tüy dökülmeleri de mevsim uyumu sağlamak için oluşan fizyolojik tüy yenilenmesi anlamındadır. Yaz aylarından kış aylarına, kış aylarından yaz aylarına geçişlerde daha çok yaşanan bir durumdur. Bu tür tüy dökülmeleri sağlık sorunu olarak kabul edilmediği gibi medikal bir müdahaleyi de gerektirmez.

Kedilerde Beslenme Kaynaklı ve Metabolik Tüy Dökülmeleri

 

Kedilerde fazla tüy dökülmeleri, beslenme kaynakları ve beslenme şekilleri ile önemli ölçüde bağlantılıdır.Çünkü Bilimsel bir yöntem kullanılmadan üretilmiş ya da hazırlanarak sunulmuş kedi yemleri (Rasyon değeri olmayan) kedilerde sindirim metabolizmasında ve diğer ilişkili metabolizmalarda olumsuz etkiler oluşturacağından anormal tüy dökülmesine zenin hazırlar ve sebep olur. Sunulan mamadaki istenmeyen maddeler, toksinler, mineral fazlalıkları ve mineral azlıkları, bağlayıcı faktörler, vitamin dengesizlikleri, düzensiz yem tüketimi vb. sebepler kedilerde fazla tüy dökümüne sebep olur.

                          Kedi veteriner

Kedilerde Sağlık Sorunlarından Kaynaklı Tüy Dökülmeleri

 

Kedilerin anormal tüy dökülmelerinin bir diğer sebebi de enfeksiyon ve hastalık kaynaklı olmaktadır. Kedilerde tüy dökülmeleri, dermatolojik hastalıklar, fungal (Mantar) enfeksiyonlar, parazit enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, stres kaynakları vb. medikal hastalıklar sebebiyle oluşabilmektedir. Bu nedenle tüy dökülmelerinin sebebi mutlak bir şekilde Veteriner Hekim tarafından teşhis edilerek medikal tedavi uygulanmalıdır.

Yapracık veteriner kliniği

Bağlıca Veteriner ve Etimesgut Veteriner Hizmet bölgelerimizde Pethekim Veteriner Kliniği. Kedilerde Fizyolojik Tüy Dökülmelerine medikal müdahale gerekmediğini ancak Kedilerde Beslenme Kaynaklı ve Metabolik Tüy Dökülmeleri ve Sağlık Sorunlarından Kaynaklı Tüy Dökülmelerine medikal tedavi gerekliliğini öneriyoruz.

Kedilerin anormal tüy dökümlerinde Veteriner Hekim muayenesi gerekli olduğu kadar doğru teşhis ve doğru tedavide önemlidir.

Kediler Neden Fazla Tüy Döker?
Bağlıca veteriner

Pet hekim veteriner kliniği hizmet bölgeleri bağlıca veteriner, Etimesgut veteriner, Ankara veteriner, Çankaya veteriner. Çayyolu veteriner, nöbetçi veteriner, yapracık veteriner, yapracık veteriner kliniği, yapracık acil veteriner. Etimesgut acil veteriner, Ümitköy acil veteriner. Koru veteriner gibi birçok bölgede Acil veteriner kliniği hizmeti verilmektedir.

 

 

instagram: @pethekimveterinerklinigi

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın