Kedilerde Karaciğer Yetmezliği


 

KEDİLERDE KARACİĞER YETMEZLİĞİ

 

Kedilerde karaciğer yetmezliği olarak bilinen hastalıkta, karaciğer fonksiyonlarının büyük oranında bozulması durumu ortaya çıkmaktadır. Karaciğer organının  işlevini hızlı bir şekilde yitirmesi  karaciğer nekrozu  ya da yıkımlanması nedeniyle meydana gelir.

Kediler de Karaciğer Yetmezliği Nedeni?

Kedilerin karaciğer yetmezliği nekroz ve yıkımlanma ile karaciğer enzimlerinin kaybı,  karaciğer fonksiyonlarının bozulması ile karakterize bir durumdur.  Bu yetmezlik veya karaciğer hasarı sonucunda bütün organlarda yetmezlikler başlar.

PETHEKİM VETERİNER KLİNİĞİ

 Karaciğer yetmezliğine sebep olan nedenler şunlardır:

  • Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler, analjezikler, kemoterapi ve anestezik ilaçlar.
  • Bulaşıcı bazı hastalıklar, Viral enfeksiyonlar, toksin zehirlenmeleri,
  • Mavi-yeşil alglerin zehirlemesi, Veteriner Hekim kontrolü olmayan metabolik ajan kullanımları
  • Aflatoksinler, Sago palmiyesi, Ksilitol, bazı biyolojik kökenli toksinler
  • Nefessiz kalma, Karaciğer dolaşım bozukluğu, kan dolaşımı bozukluğu , Akut dolaşım yetmezliği, Protein sentezi sorunları vb. metabolik sorunlarda sayılabilir.

 

Kedilerin karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir ?

  • Dehidrasyon (Su kaybı), Kusma, İshal, Ani ve belirgin kilo kaybı, İştahta azalma, Poliüri (fazla idrar çıkışı), Polidipsi (fazla su içme)
  • Karaciğerde büyüme, Sarılık, zayıflama, dışkıda kan, karın şişkinliği
  • Depresyon, hepatik ensefalopati, pıhtılaşma sorunları
  • Karaciğer hastalığına bağlı oluşan bir beyin hastalıklarıda oluşabilmektedir.

Sıvı tedavisi, elektrolit tedavisi yapılarak, suni besleme veya ilaç tedavileri,  antioksidanlar Veteriner Hekimin önereceği tedavi protokolü ile karaciğer yetmezliği önlenmeye çalışılmaktadır.

Kedilerde karaciğer yetmezliği tedavisi esnasında en önemli şeylerin başında dehidrasyonu önlemek geliyor.

 

           ANKARA ACİL VETERİNER KLİNİĞİ

Kedilerde karaciğer yetmezliği nasıl önlenir?

Kedilerde karaciğer yetmezliğine yakalanma riskini en aza indirmek için  bazı önlemler alınabilmektedir. Veteriner Hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanımı yapmamak, Hijyen ve beslenmeye dikkat ederek viral ve bakteriyal enfeksiyonlara karşı koruyucu davranmak, Veteriner Hekim kontrollerini, parazit ilacı uygulamalarını aksatmadan yapmak gerekir. Sıvı tüketimi ve besin rasyonu mutlaka veteriner hekimin önerisi ile devam edilmelidir.

Kedilerin Karaciğer yetmezliği Veteriner hekim tarafından reçete edilmiş olan ilaçların verilen talimatlara göre alınması da çok önemlidir. Hastalığın vücuttan tam olarak iyileştiğinden emin olmak için düzenli olarak Veteriner Hekim kontrolü sağlanarak  tedavi, takip  ve kontrolü yapılmalıdır.


Pethekim Veteriner Kliniği olarak kedilerde karaciğer yetmezliği ile ilgili makaleleri evcil hayvan sahiplerimizle paylaşarak bilgilendirmeyi  sürdüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Pethekim Veteriner Kliniği
Bizi Arayın